1/1

Augustin Wibbelt,  Augustin Wibbelt,
Tia mi volus esti!  So mögg ick sien!

tradukita de Manfredo Ratislavo

Serena volus esti mi, samkiel tiu tag‘, klarpensa kaj sen emoci‘, sen iu kontraŭ-ag‘.

So mögg ick sien äs düsse Dag:

So siälenwarm un wiet,

So klaor in mienen Üöwerlag,

So still un aohne Striet.

Ĝojigas min ĉe l‘ vojo-rand‘ de l‘ floroj la kolor‘. Sub la ĉiel‘ la varma land‘ abundas da gren-or‘.

De Blomen staoht an Wiägesrand, Dat Feld ligg vuller Gold. Dorüöwerhiär de Himmel spannt Sin Telt so blank un stolt.

Am-riĉa volus esti mi por ĉiu aliul‘. Fariĝu, kiel volos Di‘! Mi estu ĝojemul‘.

So mögg ick sien: för annere riek

Un för mi sölwer froh,

Den Himmel drüöwer – dann is’t gliek, Of’t so kümp oder so.

Traduko de la Germana poemo “So mögg ick sien!” de Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-517-1017 (2012-07-20 20:12:16)

Profesoro d-ro Hans Taubken, estrarano de la societo “Augustin Wibbelt”, afable permesis al mi, Manfred Retzlaff, per retletero de l’ 30.04.2008 la enretigon de miaj tradukoj de poemoj de Augustin Wibbelt. Vidu ankaŭ la retejon de la societo “Augustin Wibbelt”: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Augustin Wibbelt (∗1862-09-19 – †1947-09-14).

Arg-517-1016 (2010-02-22 10:58:24)

Herr Professor Dr. Hans Taubken, Beisitzer und Mitglied des Vorstands der Augustin-Wibbelt-Gesellschaft hat mir, Manfred Retzlaff, mit Netzschreiben vom 30.04.2008 freundlicherweise gestatttet, meine Esperanto-Übertragungen von Gedichten Augustin Wibbelts in meine Internetz-Gedichtsammlung www. poezio. net aufzunehmen. Siehe auch: http: // www. muenster. org/ wibbelt/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=517&version-id=,1017,1016