1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Alvenas generacioj  Die Jahre kommen und gehen

tradukita de Manfredo Ratislavo

Alvenas generacioj Kaj ree iras for; Sed ne formortas la amo estanta en mia kor’.

Die Jahre kommen und gehen, Geschlechter steigen ins Grab, Doch nimmer vergeht die Liebe, Die ich im Herzen hab.

Nur unufoje, mortonte, Mi emus revidi cin Kaj diri al ci surgenue: “Mi amas vin, sinjorin’!” ^{2} Nur einmal noch möcht ich dich sehen, Und sinken vor dir aufs Knie, Und sterbend zu dir sprechen: “Madame, ich liebe Sie!”

Traduko de la Germana poemo “Die Jahre kommen und gehen” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-510-1003 (2010-02-11 11:57:47)

Mi, Manfred Retzlaff, uzis en mia Esperantigo la pronomojn “ci” ka “vin” por redoni tion, ke la poeto uzis en la lasta linio la germanan prepozion “Sie”, per kiu oni alparolas fremdajn personojn. Sonas tio iom ironie aŭ moke. La poeto faris tion verŝajne intence por distancigi sin iom, kvazaŭ ŝerce.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-510-1001 (2010-02-07 01:26:20)

Aus dem Werk “Lyrisches Intermezzo, Gedichte I, Nr. 25”. Siehe auch die Internetzseite http: // www. textlog. de/ 23223. html .

2aŭ eble: “Madame, mi amas vin!”; ĉar ankaŭ en la germana-lingva originalo troviĝas la franca vorto “Madame”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=510&version-id=1003,1001