1/2

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Venas la jaroj kaj foriras  Die Jahre kommen und gehen  Alvenas generacioj
tradukita de Corrado Grazzini  tradukita de Manfredo Ratislavo

Venas la jaroj kaj foriras kaj tutaj generacio pasas kun ili; sed la amo, la amo el mia kor’ ne malaperas.

Die Jahre kommen und gehen, Geschlechter steigen ins Grab, Doch nimmer vergeht die Liebe, Die ich im Herzen hab.

Alvenas generacioj Kaj ree iras for; Sed ne formortas la amo estanta en mia kor’.

Unufoje mi volus vidi vin ankoraŭ, mi volus fali surgenue ĉe vi, kaj volus diri mi, mortanta, al vi: vin amas mi, virino!

Nur einmal noch möcht ich dich sehen, Und sinken vor dir aufs Knie, Und sterbend zu dir sprechen: “Madame, ich liebe Sie!”

Nur unufoje, mortonte, Mi emus revidi cin Kaj diri al ci surgenue: “Mi amas vin, sinjorin’!” ^{2}

…  …  …

2aŭ eble: “Madame, mi amas vin!”; ĉar ankaŭ en la germana-lingva originalo troviĝas la franca vorto “Madame”.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Die Jahre kommen und gehen” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Corrado Grazzini.

Arg-510-1002 (2010-02-07 01:28:19)

Tiu ĉi traduko estas laŭvorta Esperantigo, ne rimita kaj ne havanta la versritmon de la germana-lingva originalo (Manfred Retzlaff). Ĝi aperis en la n-ro 1/1967, de la 16a de Januaro 1967, en la Esperanta revuo “Heroldo” (laŭ indiko de s-ro Lars Kromann, Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danujo, lars. kromann@ mail. dk ).

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-510-1001 (2010-02-07 01:26:20)

Aus dem Werk “Lyrisches Intermezzo, Gedichte I, Nr. 25”. Siehe auch die Internetzseite http: // www. textlog. de/ 23223. html .

Traduko de la Germana poemo “Die Jahre kommen und gehen” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-510-1003 (2010-02-11 11:57:47)

Mi, Manfred Retzlaff, uzis en mia Esperantigo la pronomojn “ci” ka “vin” por redoni tion, ke la poeto uzis en la lasta linio la germanan prepozion “Sie”, per kiu oni alparolas fremdajn personojn. Sonas tio iom ironie aŭ moke. La poeto faris tion verŝajne intence por distancigi sin iom, kvazaŭ ŝerce.

http://www.poezio.net/version?poem-id=510&version-id=1002,1001,1003