1/1

Ludwig Heinrich Christoph Hölty,  Ludwig Heinrich Christoph Hölty,
Minnelied  Amkanto

tradukita de Lorenz Urbano

Süßer klingt der Vogelsang, Wann die gute, reine, Die mein Jünglingsherz bezwang, Wandelt durch die Haine.

Pliraviĝas birdokant’, se l’ idol’ anĝela, kiu igis min amant’, migras en park’ bela.

Röther blühet Thal und Au, Grüner wird der Wasen, Wo die Finger meiner Frau Mayenblumen lasen.

Pli kolore ĉiu flor’ de l’ herbej’ aspektas, kie mia kortrezor’ la bukedon plektas.

Freude fließt aus ihrem Blick Auf die bunte Weide, Aber fliehet sie zurück, Ach, so flieht die Freude.

................................. ................................. ................................. ................................

Alles ist dann für mich todt, Welk sind alle Kräuter, Und kein Sommerabendroth Dünkt mir schön und heiter.

Sen ŝi mankas vera ĝu’, velkas plant’ ĝardena, kaj vespere rug’ ne plu igas min serena.

Liebe, minnigliche Frau, Wollest nimmer fliehen, Daß mein Herz, gleich dieser Au, Immer möge blühen.

Mia kara sorĉistin’ ĉiam ĉe mi restu, por ke ĝoj’ plenigu min, feliĉul’ mi estu!

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01).

Arg-509-999 (2010-02-02 10:05:49)

Entnommen  aus  http: // www. gedichteportal.

de/ html/ holty_4. html . Siehe auch http: // www. recmusic. org/ lieder/ get_text. html? TextId= 8307 . Vertont hat dieses Gedicht der Komponist Johannes Brahms (17.05.1833 - 03.04.1897). Vidu ankaŭ la vikedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Johannes_Brahms .

Traduko de la Germana poemo “Minnelied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en Esperanton de Lorenz Urbano (civila nomo: Heinrich Lorenz, ∗1902 – †1980).

Arg-509-1000 (2010-02-02 10:03:02)

Tiun ĉi tradukon trovis s-ano Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danujo) en malnova numero de la revuo “Heroldo”. Muzikaĵon por tiu ĉi poemo verkis la germana komponisto Johannes Brahms (17.05.1833 - 03.04.1897).

http://www.poezio.net/version?poem-id=509&version-id=999,1000