1/1

Ludwig Heinrich Christoph Hölty,  Ludwig Heinrich Christoph Hölty,
Minnelied  Amkanto
tradukita de N. N. 86  tradukita de Lorenz Urbano

Heerlijk klinkt de vogelzang, Als mijn lief, mijn leven, Die mijn jeugdig hart innam, Wandelt door de dreven.

Pliraviĝas birdokant’, se l’ idol’ anĝela, kiu igis min amant’, migras en park’ bela.

Roder bloeien dal en wei, Groener wordt de aarde Waar mijn lieve vrouw in mei Lentebloemen gaarde.

Pli kolore ĉiu flor’ de l’ herbej’ aspektas, kie mia kortrezor’ la bukedon plektas.

............................... ............................... ............................... ...............................  ................................. ................................. ................................. ................................

Zonder haar is alles dood, Kwijnen bloem en kruiden; En geen lenteavondrood Kan mij vreugd bereiden.

Sen ŝi mankas vera ĝu’, velkas plant’ ĝardena, kaj vespere rug’ ne plu igas min serena.

Lieve, liefelijke vrouw, Wil toch nooit meer weggaan; Dat mijn hart, als deze gouw, Moge blij in bloei staan!

Mia kara sorĉistin’ ĉiam ĉe mi restu, por ke ĝoj’ plenigu min, feliĉul’ mi estu!

Traduko de la Germana poemo “Minnelied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en la Nederlandan de N. N. 86.

Arg-509-2021 (2014-05-01 07:11:32)

Tiu ĉi poem-traduko troviĝas en http: // www. recmusic. org/ lieder/ get_text. html? TextId= 26343&RF= 1 . Vidu ankaŭ: http: // www. recmusic. org/ lieder/ get_texts. html? ContribId= 447 .

Traduko de la Germana poemo “Minnelied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en Esperanton de Lorenz Urbano (civila nomo: Heinrich Lorenz, ∗1902 – †1980).

Arg-509-1000 (2010-02-02 10:03:02)

Tiun ĉi tradukon trovis s-ano Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danujo) en malnova numero de la revuo “Heroldo”. Muzikaĵon por tiu ĉi poemo verkis la germana komponisto Johannes Brahms (17.05.1833 - 03.04.1897).

http://www.poezio.net/version?poem-id=509&version-id=2021,1000