1/2

Ludwig Heinrich Christoph Hölty,  Ludwig Heinrich Christoph Hölty,  Ludwig Heinrich Christoph Hölty,
Printempa lido  Printempa lido  Frühlingslied
tradukita de Richard Schulz  tradukita de Manfredo Ratislavo

Aero blua, verda val’! Invitas nin herbej-regal’. Floretoj Majaj floras. Primola bunt’ Natura punt’ La grundon pli dekoras.

Ĉielo bluas super mi; En tiu verda valo ĉi Floretoj buntas ĉie, Sur la herbej’ En ĉiu ej’, Floradas idilie.

Die Luft ist blau, das Tal ist grün, Die kleinen Maienglocken blühn Und Schlüsselblumen drunter; Der Wiesengrund Ist schon so bunt Und malt sich täglich bunter.

Nun venu la amant’ de l’ Maj’, Ekĝoju pri la mondo kaj La Dia patra amo; Estigis ĝi Kun harmoni’ La arbon en ornamo.

Pro tio venu tien ĉi, Kaj ĝoju pri la mondo vi Kaj pri l’ bonec’ de Dio, Per kies fort’^{2} Kaj kies vort’ Fariĝis ja ĉi ĉio.

Drum komme, wem der Mai gefällt, Und freue sich der schönen Welt Und Gottes Vatergüte, Die diese Pracht Hervorgebracht, Den Baum und seine Blüte.

…  …  …

2aŭ: Kaj pri l’ boneco Dia. Per Lia fort’ Kaj Lia vort’ Ekestis belo ĉia.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Frühlingslied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984-07.

Arg-508-998 (2013-02-26 15:15:37)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, n-ro 61, kiujn eldonis siatempe s-ro Richard Schulz (Rikardo Ŝulco). Pri Richard Schulz troviĝas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz . Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

Traduko de la Germana poemo “Frühlingslied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-02-28.

MR-72-1 / Arg-508-997 (2014-05-01 09:00:10)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01).

Arg-508-996 (2014-05-01 10:13:25)

Siehe auch http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Christoph_Heinrich_H% C3% B6lty , http: // gedichte. xbib. de/ H% F6lty_gedicht_Fr% FChlingslied. htm und http: // www. literatur-niedersachsen. e/ Detailansicht. 24. 0. html? &cHash= b8f7733 2c&tx_ literaturportalnds_pi1% 5BshowUid% 5D= 237 . La melodio aŭdeblas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text2820. html . Pri la poeto vidu ankaŭ la retejon http: // www. goethezeitportal. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=508&version-id=998,997,996