1/1

Ludwig Heinrich Christoph Hölty, Ludwig Heinrich Christoph Hölty,
Printempa lido  Frühlingslied

tradukita de Manfredo Ratislavo

Ĉielo bluas super mi; En tiu verda valo ĉi Floretoj buntas ĉie, Sur la herbej’ En ĉiu ej’, Floradas idilie.

Die Luft ist blau, das Tal ist grün, Die kleinen Maienglocken blühn Und Schlüsselblumen drunter; Der Wiesengrund Ist schon so bunt Und malt sich täglich bunter.

Pro tio venu tien ĉi, Kaj ĝoju pri la mondo vi Kaj pri l’ bonec’ de Dio, Per kies fort’^{2} Kaj kies vort’ Fariĝis ja ĉi ĉio.

Drum komme, wem der Mai gefällt, Und freue sich der schönen Welt Und Gottes Vatergüte, Die diese Pracht Hervorgebracht, Den Baum und seine Blüte.

Traduko de la Germana poemo “Frühlingslied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1984-02-28.

MR-72-1 / Arg-508-997 (2014-05-01 09:00:10)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01).

Arg-508-996 (2014-05-01 10:13:25)

Siehe auch http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_ Christoph_Heinrich_H% C3% B6lty , http: // gedichte. xbib. de/ H% F6lty_gedicht_Fr% FChlingslied. htm und http: // www. literatur-niedersachsen. e/ Detailansicht. 24. 0. html? &cHash= b8f7733 2c&tx_ literaturportalnds_pi1% 5BshowUid% 5D= 237 . La melodio aŭdeblas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text2820. html . Pri la poeto vidu ankaŭ la retejon http: // www. goethezeitportal. de/ .

http://www.poezio.net/version?poem-id=508&version-id=997,996

2aŭ:

Kaj pri l’ boneco Dia.

Per Lia fort’ Kaj Lia vort’ Ekestis belo ĉia.