1/1

Ludwig Heinrich Christoph Hölty,  Ludwig Heinrich Christoph Hölty,
Frühlingslied  Printempa lido

tradukita de Richard Schulz

Die Luft ist blau, das Tal ist grün, Die kleinen Maienglocken blühn Und Schlüsselblumen drunter; Der Wiesengrund Ist schon so bunt Und malt sich täglich bunter.

Aero blua, verda val’! Invitas nin herbej-regal’. Floretoj Majaj floras. Primola bunt’ Natura punt’ La grundon pli dekoras.

Drum komme, wem der Mai gefällt, Und freue sich der schönen Welt Und Gottes Vatergüte, Die diese Pracht Hervorgebracht, Den Baum und seine Blüte.

Nun venu la amant’ de l’ Maj’,

Ekĝoju pri la mondo kaj

La Dia patra amo;

Estigis ĝi Kun harmoni’ La arbon en ornamo.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01).

Arg-508-996 (2014-05-01 10:13:25)

Siehe  auch  http: // de. wikipedia. org/

wiki/ Ludwig_Christoph_Heinrich_H% C3% B6lty , http: // gedichte. xbib. de/ H% F6lty_gedicht_Fr% FChlingslied. htm und http: // www. literatur-niedersachsen. e/ Detailansicht. 24. 0. html? &cHash= b8f7733 2c&tx_literaturportalnds_pi1% 5BshowUid% 5D= 237 . La melodio aŭdeblas en http: // www. volksliederarchiv. de/ text2820. html . Pri la poeto vidu ankaŭ la retejon http: // www. goethezeitportal. de/ .

Traduko de la Germana poemo “Frühlingslied” de Ludwig Heinrich Christoph Hölty (Holtjo, Ludoviko Henriko Kristofo, ∗1748-12-21 – †1776-09.01) en Esperanton de Richard Schulz (Rikardo Ŝulco, ∗1906-07-12 – †1997-09-26) en 1984-07.

Arg-508-998 (2013-02-26 15:15:37)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi tradukon en la “Vestfaliaj Flugfolioj”, n-ro 61, kiujn eldonis siatempe s-ro Richard Schulz (Rikardo Ŝulco). Pri Richard Schulz troviĝas informoj en http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz . Pri Richard Schulz vidu la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Richard_Schulz .

http://www.poezio.net/version?poem-id=508&version-id=,996,998