1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Elkora diro  Ich wollt, meine Schmerzen ergössen

tradukita de Karl Vanselow

Mi volus, ke tuta la forto De l’ amo el mia kor’! Kuniĝu en unu vorto. La vento ĝin portu for.

Ich wollt, meine Schmerzen ergössen

Sich all in ein einziges Wort, Das gäb ich den lustigen Winden, Die trügen es lustig fort.

Al vi kun flustra kareso Ĝin portu la venta spir’, Por ke vi memoru sen ĉeso La ardon de mia sopir’.

Sie tragen zu dir, Geliebte, Das schmerzerfüllte Wort; Du hörst es zu jeder Stunde, Du hörst es an jedem Ort.

Kaj kiam vi kuŝos en dormo, Ĝi sonu kun mara bru’, Ĝi sonu kun forto de ŝtormo Tra viaj sonĝoj plu.

Und hast du zum nächtlichen Schlummer

Geschlossen die Augen kaum, So wird dich mein Wort verfolgen Bis in den tiefsten Traum.

Traduko de la Germana poemo “Ich wollt, meine Schmerzen ergössen” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Karl Vanselow (∗1877-03-20 – †1959-12-28).

Arg-507-995 (2014-06-20 21:09:39)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi poem-tradukon en la retejo http: // esperantoplatz. wikispaces. com/ Vanselow+ und+ Esperanto . Pri la tradukinto Karl Vanselow rigardu ankaŭ la vikipedian paĝaron http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Karl_Vanselow . La poem-traduko aperis ankaŭ en la n-ro 7(902)de la revuo “Heroldo” de l’ 22.11.1936.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-507-994 (2010-01-23 18:22:14)

Entnommen aus der Sammlung von Liebesgedichten Heinrich Heines http: // www. deutsche-liebeslyrik. de/ eine_alle_gedichte_a_bis_k. htm# g101 ,.

http://www.poezio.net/version?poem-id=507&version-id=,995,994