1/1

Михаил Юрьевич Лермонтов, Михаил Юрьевич Лермонтов,

Михаил Юрьевич Лермонтов,

Молитва  Preĝo  Gebet

tradukita de Boris Mirski tradukita de Friedrich von Bodenstedt

В минуту жизни трудную Теснится ль в сердце

грусть: Одну молитву чудную Твержу я наизусть.

En vea malfacila hor’, Se premas sin anim’, Mi lasas kun humila kor’ Al sorĉa preĝo min.

In Stunden der Entmutigung, wenns gar zu trübe geht, gibt Trost mir und Ermutigung ein wundersüß Gebet.

Есть сила благодатная В созвучье слов живых, И дышит непонятная, Святая прелесть в них.

Per ĝia saniganta fort’ Min fortikigas mi, Kaj spiras en la kanta vort’ Mirinda harmoni’.

Sein heilig Wort so weihevoll,

so voll von Leben tönt;

es fühlt mein Herz sich reuevoll, beseligt und versöhnt.

С души как бремя

скатится, Сомненье далеко – И верится, и плачется, И так легко, легко...

Plu dubojn ne memoras mi, Sopiro iras for, Kaj preĝas mi, kaj ploras

mi, Kaj ĝojas, ĝojas kor’.

Aus meiner Brust der Zweifel scheu, wie eine Last entweicht. Ich wein aufs Neu, ich glaub aufs

Neu, mir wird so leicht, so leicht...

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27).

Arg-505-990 (2010-01-15 12:19:38)

Traduko de la Rusa poemo “Молитва” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en Esperanton de Boris Mirski (Bela Manto, †1919).

Arg-505-992 (2010-01-15 12:33:29)

Mi,  Manfred  Retzlaff,

prenis tiun ĉi poemtradukon el la retejo http: // donh. best. vwh. net/ Esperanto/ iteraturo/ Poezio/ lermontov/ pregxo2. html .

Traduko de la Rusa poemo “Молитва” de Михаил Юрьевич Лермонтов (∗1814-10-16 – †1841-07-27) en la Germanan de Friedrich von Bodenstedt (∗1819 – †1892).

Arg-505-991 (2010-01-15 12:38:04)

siehe: http: // www. recmusic. org/ lieder/ b/ bodenstedt/ und http: // de. wikiquote. org/ wiki/ Friedr ch_von_Bodenstedt# Friedrich_von_Bodenstedt_ .281819-1892. 29 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=505&version-id=990,992,991