1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,

Kanto de la spiritoj super la akvoj Kanto de la spiritoj super la akvoj

tradukita de Willy Nüesch  tradukita de Karl Jost

La homanimo Similas al akvo: De l’ ĉielo ĝi venas, Al ĉielo ĝi iras, Kaj infren ree Al tero ĝi devas, En ŝanĝo eterna.

La homa animo similas al akvo, de l’ ĉielo ĝi venas, al ĉielo ĝi iras, kaj devas denove reveni al tero, daŭre ŝanĝante.

Kiam de l’ alta, Kruta rokmuro Fluas la pura radio, Ĝi polvas plaĉe En nubaj ondoj Al glata roko, Kaj mildakceptite Ĝi ondas vuale, Softmuĝe Al la profundo.

Torente de l’ alta kruta rokvando pura la akvo ĉarme disŝprucas je nubondoj sur glatan rokon, kaj facilkviete fluas nubvuale, murmure en la profundon.

Kaj se rifoj Kontraŭas la falon, Ĝi ŝaŭmas indigne Ŝtup-post-ŝtupe Abismen.

Se staras rifoj al falo kontraŭe, ĝi ŝaŭmas kolere, ŝtup-al-ŝtupe abismen.

En malprofunda fluejo Ĝi rampas tra l’ valo herbeja, Kaj en la glata lago Paŝtas sian vizaĝon Astroj ĉielaj.

Nun malrapide

ĝi trarampas la valon, kaj en glata la lag’ respegulas sin. ĉiuj la astroj.

Vent’ ’stas amanto Ĉarma de l’ ondo, Vent’ miksas funde Ondojn ŝaŭmantajn.

Vent’ estas al ondo ĉarma kunulo; vent’ kirlas el fundo ŝaŭmantajn ondegojn.

Vi, homa animo, Similas al akvo. Vi, sorto de l’ homo, Similas al vent’.

Animo de l’ homo, vi similas al akvo! Sorto de l’ homo, al vent’ similas ja vi.

…  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Gesang der Geister über den Wassern” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-504-1025 (2013-08-28 18:48:20)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56) donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poemtradukojn en la interreta poem-kolekto “Argiope.poezio.net”.

Traduko de la Germana poemo “Gesang der Geister über den Wassern” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Karl Jost (∗1876 – †1952).

Arg-504-989 (2010-01-11 12:54:14)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la revuo “Heroldo de Esperanto”, n-ro 9 (1144), 27-a jarkolekto, de l’ 1-a de junio 1951. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. literaturo. dk/ spiritoj. htm . S-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ) enmetis ĝin tien. Karl Jost estis tre aktiva Esperantisto loĝinta en la svisa urbo Zuriko. Li estis kunfondinto de la Zurika Esperanto-Societo kaj verkis multajn tradukojn, lerno-libron de Esperanto kaj aliajn Esperantaĵojn. Vidu ankaŭ la retejon www. planlingvoj. ch

http://www.poezio.net/version?poem-id=504&version-id=1025,989