1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,

Gesang der Geister über den Wassern Kanto de la spiritoj super la akvoj

translated by Willy Nüesch

Des Menschen Seele Gleicht dem Wasser: Vom Himmel kommt es, Zum Himmel steigt es, Und wieder nieder Zur Erde muß es, Ewig wechselnd.

La homanimo Similas al akvo: De l’ ĉielo ĝi venas, Al ĉielo ĝi iras, Kaj infren ree Al tero ĝi devas, En ŝanĝo eterna.

Strömt von der hohen, Steilen Felswand Der reine Strahl, Dann stäubt er lieblich In Wolkenwellen Zum glatten Fels, Und leicht empfangen, Wallt er verschleiernd, Leisrauschend Zur Tiefe nieder.

Kiam de l’ alta, Kruta rokmuro Fluas la pura radio, Ĝi polvas plaĉe En nubaj ondoj Al glata roko, Kaj mildakceptite Ĝi ondas vuale, Softmuĝe Al la profundo.

Ragen Klippen Dem Sturz entgegen, Schäumt er unmutig Stufenweise Zum Abgrund.

Kaj se rifoj

Kontraŭas la falon, Ĝi ŝaŭmas indigne Ŝtup-post-ŝtupe Abismen.

Im flachen Bette Schleicht er das Wiesental hin, Und in dem glatten See Weiden ihr Antlitz Alle Gestirne.

En malprofunda fluejo

Ĝi rampas tra l’ valo herbeja, Kaj en la glata lago Paŝtas sian vizaĝon Astroj ĉielaj.

Wind ist der Welle Lieblicher Buhler; Wind mischt vom Grund aus Schäumende Wogen.

Vent’ ’stas amanto Ĉarma de l’ ondo, Vent’ miksas funde Ondojn ŝaŭmantajn.

Seele des Menschen, Wie gleichst du dem Wasser! Schicksal des Menschen, Wie gleichst du dem Wind!

Vi, homa animo, Similas al akvo. Vi, sorto de l’ homo, Similas al vent’.

…  …

2/2

Author of this German poem is Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-504-988 (2010-01-10 17:18:40)

Translation of the German poem “Gesang der Geister über den Wassern” by Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) into Esperanto by Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-504-1025 (2013-08-28 18:48:20)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56) donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en la interreta poemkolekto “Argiope.poezio.net”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=504&version-id=,988,1025