1/2

Johann Wolfgang von Goethe,

Kanto de la spiritoj super la akvoj

tradukita de Willy Nüesch

La homanimo Similas al akvo: De l’ ĉielo ĝi venas, Al ĉielo ĝi iras, Kaj infren ree Al tero ĝi devas, En ŝanĝo eterna.

Kiam de l’ alta, Kruta rokmuro Fluas la pura radio, Ĝi polvas plaĉe En nubaj ondoj Al glata roko, Kaj mildakceptite Ĝi ondas vuale, Softmuĝe Al la profundo.

Kaj se rifoj Kontraŭas la falon, Ĝi ŝaŭmas indigne Ŝtup-post-ŝtupe Abismen.

…

2/2

En malprofunda fluejo Ĝi rampas tra l’ valo herbeja, Kaj en la glata lago Paŝtas sian vizaĝon Astroj ĉielaj.

Vent’ ’stas amanto Ĉarma de l’ ondo, Vent’ miksas funde Ondojn ŝaŭmantajn.

Vi, homa animo, Similas al akvo. Vi, sorto de l’ homo, Similas al vent’.

Traduko de la Germana poemo “Gesang der Geister über den Wassern” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, ∗1927-05-09).

Arg-504-1025 (2013-08-28 18:48:20)

La tradukinto Willy Nüesch (Etzelstr. 6, CH-8634 Hombrechtikon, Svislando, telefono: +41-(0)31-302 66 56) donis al mi, Manfred Retzlaff, la permeson publikigi siajn poem-tradukojn en la interreta poem-kolekto “Argiope.poezio.net”.

http://www.poezio.net/version?poem-id=504&version-id=,1025