1/2

N. N. 18,  N. N. 18,  N. N. 18,
Adiaŭ  Adieu  Lebewohl

tradukita de Jan van Schoor

tradukita de N. N. 19

Por nin disigi venas jam lasta la moment’ al paradiz’ de ĝojo reiru do sen plend’!

Adieu! ’tis love’s last greeting, The parting hour is come! And fast thy soul is fleeting To seek its starry home.

Schon naht, um uns zu scheiden Der letzte Augenblick, In’s Paradies der Freuden, Kehr’ ohne mich zurück.

Liberon povas milde donaci ja la mort’; al nova vivo iru kaj al pli bona sort’!

Adieu! go thou before me, To join the seraph throng! A secret sense comes o’er me, I tarry here not long!

Der Tod kann Freiheit geben Mit milder Freundes Hand, Geh’ ein zu neuem Leben, In jenes bess’re Land.

Ne daŭros longe: baldaŭ mi ĉe vi estos jam; mi ĉi malsupre dume memoros vin kun am’!

Adieu! there come a morrow, To ev’ry day of pain! On earth we part in sorrow, To meet in bliss again! Ameet in bliss again!

Nicht lang’ sind wir geschieden, Bald werd’ ich bei dir sein, Die kurze Frist hienieden Denk’ ich in Liebe dein.

De nova tag’ mateno aperos, amatin’: ĝi, for de teraj zorgoj, eterne ligos nin!

Leb’ wohl denn, bis der Morgen Des neuen Tag’s erscheint, Der fern von Erdensorgen Auf ewig uns vereint.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Lebewohl” de N. N. 18 en Esperanton de Jan van Schoor .

Arg-499-976 (2009-11-29 02:01:55)

Fonto de tiu ĉi Esperantigo: http: // www. literaturo. dk/ lebewohl. htm . S-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK 4640 Fakse. Danujo), kiu verkis la retejon www. literaturo. dk , trovis la tradukon en la revuo “Heroldo de Esperanto”, Köln. N-ro 20/21 (829/830). 19/26-an de majo 1935. [La ret-adreso de s-ro Lars Kromann estas: lars. kromann@ mail. dk ].

Traduko de la Germana poemo “Lebewohl” de N. N. 18 en la Anglan de N. N. 19.

Arg-499-977 (2009-11-30 15:06:07)

Tiu ĉi angligo troviĝas en la retejo http: // www. cpdl. org/ wiki/ index. php/ dieu! _’Tis_Love’ s_Last_Greeting_( Franz_ Schubert) . Ne estas indikite tie, kiu verkis tiun ĉi tradukon en la anglan.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas N. N. 18.

Arg-499-975 (2009-11-29 01:28:30)

Der Text stammt vielleicht von Christian Friedrich Daniel Schubart (24.03.1739 - 10.10.1791), vertont wurde das Gedicht von Franz Schubert (31.01.1797 - 19.11.1828). La teksto de la poemo estas eble verkita de la germana poeto Christian Friedrich Daniel Schubart (24.03.1739 - 10.10.1791), la muzikon verkis la germana komponisto Franz Schubert (31.01.1797 - 19.11.1828). Vidu la retejon http: // www. literaturo. dk/ lebewohl. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=499&version-id=,976,977,975