1/1

N. N. 17,  N. N. 17,
Winde wehn...  Blovas vent’...
tradukita de Erich Spohr  tradukita de Ernfrid Malmgren

Winde wehn, Schiffe gehn weit in fremde Land´ Nur des Matrosen allerliebster Schatz bleibt weinend stehn am Strand.

Blovas vent’, post moment’ iros ŝip’ al mar’. Ploretas amikino de l’ marist’, malĝojas la ondar’.

Wein doch nicht, lieb Gesicht, wisch die Tränen ab! Und denk an mich und an die schöne Zeit, bis ich dich wieder hab.

Ploru ne, etulin’, viŝu larmojn for, ĉar mi revenos post mallonga temp’ kun ĝojo en la kor’!

Silber und Gold, Kisten voll, bring ich dann mit mir. Ich bringe Seiden, schönes Sammetzeug, und alles schenk’ ich dir.

Or’ kaj arĝent’ el Orient’ estos donac’ de mi. Velur’ kaj silko estos en la kest’, kaj ĉion havos vi.

Traduko de la Sveda poemo “Vinden drar...” de N. N. 17 en la Germanan de Erich Spohr en 1925.

Arg-498-974 (2009-11-25 11:18:28)

Germanigita de Erich Spohr kaj Hermann Gumbel ĉirkaŭ la jaro 1925. Vidu la retejon http: // www. volksliederarchiv. de/ text1269. html . La germana versio de la kanto estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= C4uWKo7Vp70 , kantas ĝin la germana opera kantisto Hermann Prey.

Traduko de la Sveda poemo “Vinden drar...” de N. N. 17 en Esperanton de Ernfrid Malmgren (∗1899-11.03 – †1970-03-28) en 1934.

Arg-498-973 (2009-11-25 10:56:58)

Pri la tradukinto Ernfrid Malmgren vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ernfrid_Malmgren . La traduko troveblas en la retejo http: // www. literaturo. dk/ blovas. htm . Tie estas indikitaj ankaŭ la muzik-notoj. S-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, Danujo, “lars.kromann@mail.dk”) kopiis ĝin el la revuo “Heroldo de Esperanto”, Köln, Germanio. N-ro 27 (784), dekkvina jarkolekto, 8-an de julio 1934.

http://www.poezio.net/version?poem-id=498&version-id=974,973