1/2

Heinrich Dippel,

La koro ĉe l’ Rejno

tradukita de N. N. 16

En Rejno profunda kaŝiĝas kron’ Sorĉita el or’ kaj juvela ŝton’, Kaj kiu ĝin levos kun brava kor’- Li estos kronata en sama la hor’. De l’ Belt’ ĝis Danubo en land’ kiu ajn Reganto li estos: la Reĝo de l’ Rejn’!

En Rejno profunda kaŝiĝas lir’ El blanka eburo kaj brilsafir’ Kaj kiu ĝin levos kun brava kor’ - Tuj verve li kantos kun fajra fervor’. Senmorta li estas en temp’ kiu ajn: La Bardo estonta, la Bardo de l’ Rejn’!

Ĉe Rejno post verdaj vinbranĉoj jen Dometo sin kaŝas kun gajmien’.^{2} Enloĝas knabino kun virga kor’, Je virto ja riĉa, malriĉa je or’. Se virgan ĉi koron akirus mi, Mi donus la kronon, la liron por ĝi!

…

2aŭ eble pli bone: Mi konas dometon en verda ĝarden’ Kaŝitan malantaŭ vit-branĉoj jen.

2/2

Traduko de la Germana poemo “Das Herz am Rhein” de Heinrich Dippel (∗1825 – †1870) en Esperanton de N. N. 16 en 1932-08-01. Arg-496-969 (2009-12-02 13:19:24) El: Heroldo de Esperanto, Köln, Germanio. Speciala numero, 13-a jarkolekto, 1-an de aŭgusto 1932. Redaktoroj: Teo Jung/Joseph Ferdinand Berger. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. literaturo. dk/ rejno. htm , kiun verkis s-ro Lars Kromann, Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danujo. Mi, Manfred Retzlaff, proponas alian traduk-version de la unuaj du linioj de la tria strofo; ĉar mi pensas, ke la vortoj “kun gajmien” ne bone konvenas al dometo. Mi aldonas mian ŝanĝo-proponon en piednoto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=496&version-id=969