1/1

Heinrich Dippel,

La koro ĉe l’ Rejno

tradukita de N. N. 16

En Rejno profunda kaŝiĝas kron’ Sorĉita el or’ kaj juvela ŝton’, Kaj kiu ĝin levos kun brava kor’- Li estos kronata en sama la hor’. De l’ Belt’ ĝis Danubo en land’ kiu ajn Reganto li estos: la Reĝo de l’ Rejn’!

En Rejno profunda kaŝiĝas lir’ El blanka eburo kaj brilsafir’ Kaj kiu ĝin levos kun brava kor’ - Tuj verve li kantos kun fajra fervor’. Senmorta li estas en temp’ kiu ajn: La Bardo estonta, la Bardo de l’ Rejn’!

Ĉe Rejno post verdaj vinbranĉoj jen Dometo sin kaŝas kun gajmien’.^{2} Enloĝas knabino kun virga kor’, Je virto ja riĉa, malriĉa je or’. Se virgan ĉi koron akirus mi, Mi donus la kronon, la liron por ĝi!

Traduko de la Germana poemo “Das Herz am Rhein” de Heinrich Dippel (∗1825 – †1870) en Esperanton de N. N. 16 en 1932-08-01.

Arg-496-969 (2009-12-02 13:19:24)

El: Heroldo de Esperanto, Köln, Germanio. Speciala numero, 13-a jarkolekto, 1-an de aŭgusto 1932. Redaktoroj: Teo Jung/Joseph Ferdinand Berger. Vidu ankaŭ la retejon http: // www. literaturo. dk/ rejno. htm , kiun verkis s-ro Lars Kromann, Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, Danujo. Mi, Manfred Retzlaff, proponas alian traduk-version de la unuaj du linioj de la tria strofo; ĉar mi pensas, ke la vortoj “kun gajmien” ne bone konvenas al dometo. Mi aldonas mian ŝanĝo-proponon en piednoto.

http://www.poezio.net/version?poem-id=496&version-id=969

2aŭ eble pli bone:

Mi konas dometon en verda ĝarden’ Kaŝitan malantaŭ vit-branĉoj jen.