1/2

Johann Wolfgang von Goethe,  Johann Wolfgang von Goethe,
Grenzen der Menschheit  Grenzen der Menschheit

tradukita de Alexander Taussig

Wenn der uralte Heilige Vater Mit gelassener Hand Aus rollenden Wolken Segnende Blitze Über die Erde sät, Küss’ ich den letzten Saum seines Kleides, Kindliche Schauer Treu in der Brust.

Se la praega Sankta la patro Trankvilamane El nuboj rulsonaj Sendas fulmbenojn Super la teron, Mi de l’vestaĵo Lia la randon Kisas timeme, Lin konfidante.

Denn mit Göttern soll sich nicht messen Irgendein Mensch! Hebt er sich aufwärts Und berührt Mit dem Scheitel die Sterne, Nirgends haften dann Die unsichern Sohlen, Und mit ihm spielen Wolken und Winde.

Ĉar kun la dioj Sin ne komparu Homa estaĵ’! Tuŝas la stelojn Tiam nenie Plandoj malcertaj Povas sin kroĉi Kaj kun li ludas Nuboj kaj ventoj.

Steht er mit festen, Markigen Knochen Auf der wohlgegründeten Dauernden Erde; Reicht er nicht auf, Nur mit der Eiche Oder der Rebe Sich zu vergleichen.

Se li kun ostoj Firmaj, fortikaj Staras sur tero Daŭre fondita, Li ne kapablas Eĉ sin kompari Nek kun la kverko Nek kun la vito.

Was unterscheidet Götter von Menschen? Dass viele Wellen Vor jenen wandeln, Ein ewiger Strom: Uns hebt die Welle, Verschlingt die Welle, Und wir versinken.

Kio distingas Diojn de l’homoj? Ke antaŭ tiuj Migras ondaro, Eterna torent’: Nin ondo levas, Ĝi nin englutas, Ni alfundiĝas.

…  …

2/2

Ein kleiner Ring Begrenzt unser Leben. Und viele Geschlechter Reihen sich dauernd An ihres Daseins Unendliche Kette.

Rondo malvasta Vivon limigas Nian kaj multaj Generacioj Daŭre viciĝas Al ĉeno senfina De la ekzisto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22).

Arg-493-960 (2009-08-17 12:42:26)

Traduko de la Germana poemo “Grenzen der Menschheit” de Johann Wolfgang von Goethe (∗1749-08-28 – †1832-03-22) en Esperanton de Alexander Taussig (∗1865-08-24).

Arg-493-962 (2009-08-17 16:05:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis en tiu versio - kompare al al traduko de A. Taussig, la trian kaj la lastan linion de la unua strofo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=493&version-id=,960,962