1/1

Bo Bergman,

Den sista stjärnan

Skyarna sakta skjuta porten för himlens hus. Blott i en ensam ruta lyser en stjärnas ljus.

Snart går väl Gud och släcker också den stjärnans sken. Mörker min själ betäcker. Timmen är tung och sen.

Verkinto de tiu ĉi Sveda poemo estas Bo Bergman (∗1869-10-06 – †1967-11-17).

Arg-492-958 (2009-05-16 09:17:25)

Tiu poemo aperis en la revuo “Dansk Esperanto-Tidende”, n-ro 4 de l’ 20a de Majo 1942. Vidu ankaŭ la retejon https: // www. flashback. info/ showthread. php? t= 546712 , paĝo 3. Pri la verkinto Bo Bergman vidu la vikipedian retejon http: // sv. wikipedia. org/ wiki/ Bo_Bergman_( diktare) .

http://www.poezio.net/version?poem-id=492&version-id=958