1/1

Bo Bergman,  Bo Bergman,
Den sista stjärnan  La lasta stelo

translated by Magda Carlsson

Skyarna sakta skjuta porten för himlens hus. Blott i en ensam ruta lyser en stjärnas ljus.

Nuboj fermas mole pordon de l’ ĉiel’. Tra la vitro sole lumas unu stel’.

Snart går väl Gud och släcker också den stjärnans sken. Mörker min själ betäcker. Timmen är tung och sen.

Baldaŭ Di’ estingos ankaŭ tiun for. Nokto min atingos, pezas mia kor’.

Author of this Swedish poem is Bo Bergman (∗1869-10-06 – †1967-11-17).

Arg-492-958 (2009-05-16 09:17:25)

Tiu poemo aperis en la revuo “Dansk Esperanto-Tidende”, nro 4 de l’ 20a de Majo 1942. Vidu ankaŭ la retejon https: // www. flashback. info/ showthread. php? t= 546712 , paĝo 3. Pri la verkinto Bo Bergman vidu la vikipedian retejon http: // sv. wikipedia. org/ wiki/ Bo_Bergman_( diktare) .

Translation of the Swedish poem “Den sista stjärnan” by Bo Bergman (∗1869-10-06 – †1967-11-17) into Esperanto by Magda Carlsson ((civila nomo: Magda Bohman), ∗1896 – †1971-09-07).

Arg-492-959 (2009-05-16 09:11:41)

Pri la tradukintino Magda Carlsson vidu la vikipedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Magda_Bohman . En la libro “Sveda poemaro” de Magda Carlsson, kiun eldonis kaj aranĝis Frank Luin, troviĝas tiu poemo sur la paĝo 66. Vidu la retejon http: // i-espero. info/ files/ elibroj/ o% 20-% 20carlsson,%20magda% 20-% 20sveda% 20poemaro. pdf .

http://www.poezio.net/version?poem-id=492&version-id=,958,959