1/2

William Shakespeare, William Shakespeare, William Shakespeare,

William Shakespeare,

Sonett 1  Sonedo 1 Sonett 1  Sonnet 1

tradukita de Johann Gottlob Regis tradukita de Manfredo Ratislavo tradukita de Markus Marti

Vom schönsten Wesen wünschen wir Vermehrung,

Damit der Schönheit

Ros’ unsterblich sei, Und, wenn das Reife

stirbt durch Zeitverheerung,

Sein Bild in zarten Erben sich erneu’.

Pliiĝon ni deziras

de la dioj, Por ke pludaŭru

ĉiam la belec’ Kaj ke per

novaj homgeneracioj

La viv’ ne ĉesu en la estontec’.

Wir möchten, dass das Schönste sich vermehrt,

die Rose Schönheit darf uns nie vergehen. Wenn eine Blüte welkt, soll unversehrt die Schönheit noch im neuen Trieb bestehen.

From fairest creatures we desire increase, That thereby beauty’s rose might never die, But as the riper should by time decease, His tender heir might bear his memory.

Doch du, in eigner Au-

gen Schein begnügt, Nährst mit selbswesent-

lichem Stoff dein Feuer,

Machst Hungersnot, wo

Überfülle liegt, Dir selber Feind, des hol-

den Ichs Bedräuer!

Sed vi, kontenta pri supraĵa sci’,

De via fajr’ avara memnutranto,

Malsaton en ab-

undo faras vi, De via mem’

vi estas minacanto!

Du aber bist so in dich selbst verliebt, dass nur vom eignen Wachs die Flamme scheint

und sich verzehrt, wo’s Überfluss doch gibt. So grausam machst du dich zum eignen Feind.

But thou, contracted to thine own bright eyes,

Feed’st thy light’s flame with self-substantial fuel,

Making a famine where abundance lies, Thyself thy foe, to thy sweet self too cruel.

Der jungen Tage frische

Zierde du Und einz’ger Herold

bunter Frühlingszeit, Bebräbst in eigner Knos-

pe deine Ruh, Vergeudest kargend, zar-

te Selbstigkeit!

De la juneco freŝa

vi ornam’, Heroldo sola de

l’ printempsezon’,

Kaŝiĝas en la brusto via flam’,

Perdiĝas tiel la plej kara bon’.

Du bist gedacht als Zier der Welt, du lebst als Bote, kündest von des Frühlings Reiz! Wenn du in deiner Knospe dich begräbst,

verschwendest, süßer Kerl, du dich im Geiz.

Thou that art now the world’s fresh ornament.

And only herald to the gaudy spring, Whithin thine own bud buriest thy content And, tender churl, makest waste in niggarding.

…  …  …  …

2/2

Hab Mitleid mit der Welt! Verschling’ aus Gier

Ihr Pflichtteil nicht in deinem Grab mit dir.

Eluzu vian do-

non, por ke ĝi Ne neniiĝu en la

tomb’ kun vi.

Gib Nahrung dieser Welt, der du gehörst,

statt dass du sündig dich nur selbst verzehrst.

Pity the world, or else this glutton be, To eat the world’s due, by the grave and thee.

Traduko de la Angla poemo “Sonnet 1” de William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03) en la Germanan de Johann Gottlob Regis (∗1791-04.23 – †1854-08-29).

Arg-491-955 (2009-03-27 11:19:43)

Vidu ankau la retejojn http: // www. sonett-central. de/ regis/ shakespeare. htm kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gottlob_Regis .

Traduko de la Angla poemo “Sonnet 1” de William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-12-20.

MR-110-01 / Arg-491-954 (2009-03-27 11:06:43)

Esperantigo laŭ la germanigo verkita de Johann Gottlob Regis (Johano Diopaco Regiso, 1791 – 1854)

Traduko de la Angla poemo “Sonnet 1” de William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03) en la Germanan de Markus Marti.

Arg-491-956 (2009-03-28 11:04:08)

Entommen aus http: // pages. unibas. ch/ shine/ Sonette1 .

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03).

Arg-491-953 (2009-03-27 11:02:05)

http://www.poezio.net/version?poem-id=491&version-id=955,954,956,953