1/2

William Shakespeare,  William Shakespeare, William Shakespeare,
Sonnet 1  Sonedo 1  Sonett 1

tradukita de Manfredo Ratislavo

tradukita de Johann Gottlob Regis

From fairest creatures we desire

increase, That thereby beauty’s rose might

never die, But as the riper should by time

decease, His tender heir might bear his me-

mory.

Pliiĝon ni deziras de la

dioj, Por ke pludaŭru ĉiam la

belec’ Kaj ke per novaj hom-

generacioj La viv’ ne ĉesu en la

estontec’.

Vom schönsten Wesen wünschen

wir Vermehrung, Damit der Schönheit Ros’ unsterb-

lich sei, Und, wenn das Reife stirbt durch

Zeitverheerung, Sein Bild in zarten Erben sich er-

neu’.

But thou, contracted to thine own

bright eyes, Feed’st thy light’s flame with self-

substantial fuel, Making a famine where abundance

lies, Thyself thy foe, to thy sweet self

too cruel.

Sed vi, kontenta pri su-

praĵa sci’, De via fajr’ avara mem-

nutranto, Malsaton en abundo fa-

ras vi, De via mem’ vi estas mi-

nacanto!

Doch du, in eigner Augen Schein

begnügt, Nährst mit selbswesentlichem

Stoff dein Feuer, Machst Hungersnot, wo Überfülle

liegt, Dir selber Feind, des holden Ichs

Bedräuer!

Thou that art now the world’s

fresh ornament. And only herald to the gaudy

spring, Whithin thine own bud buriest

thy content And, tender churl, makest waste in

niggarding.

De la juneco freŝa vi or-

nam’, Heroldo sola de l’

printemp-sezon’, Kaŝiĝas en la brusto via

flam’, Perdiĝas tiel la plej kara

bon’.

Der jungen Tage frische Zierde du Und einz’ger Herold bunter

Frühlingszeit, Bebräbst in eigner Knospe deine

Ruh, Vergeudest kargend, zarte

Selbstigkeit!

Pity the world, or else this glutton

be, To eat the world’s due, by the gra-

ve and thee.

Eluzu vian donon, por

ke ĝi Ne neniiĝu en la tomb’

kun vi.

Hab Mitleid mit der Welt! Ver-

schling’ aus Gier Ihr Pflichtteil nicht in deinem

Grab mit dir.

…  …  …

2/2

Verkinto de tiu ĉi Angla poemo estas William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03).

Arg-491-953 (2009-03-27 11:02:05)

Traduko de la Angla poemo “Sonnet 1” de William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04) en 1983-12-20.

MR-110-01 / Arg-491-954 (2009-03-27 11:06:43)

Esperantigo laŭ la germanigo verkita de Johann Gottlob Regis (Johano Diopaco Regiso, 1791 – 1854)

Traduko de la Angla poemo “Sonnet 1” de William Shakespeare (∗1564-04-13 – †1616-05-03) en la Germanan de Johann Gottlob Regis (∗1791-04.23 – †1854-08-29).

Arg-491-955 (2009-03-27 11:19:43)

Vidu  ankau  la  retejojn

http: // www. sonett-central. de/ regis/ shakespeare. htm kaj http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Gottlob_Regis .

http://www.poezio.net/version?poem-id=491&version-id=953,954,955