1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,  Heinrich Heine,

Tia la mondo Tia estas la mondo

Weltlauf

tradukita de Kálmán Kalocsay tradukita de Manfredo Ratislavo

Kiu havas multe, baldaŭ havos eĉ pli grandan riĉon, kiu havas nur malmulte, perdos eĉ la nesufiĉon.

Se vi havas multon, vi Baldaŭ ekposedos plion. Se malmulton havas vi, Oni prenos ankaŭ tion.

Hat man viel, so wird man bald Noch viel mehr dazubekommen. Wer nur wenig hat, dem wird Auch das wenige genommen.

Kaj se vi nenion havas, enterigu vin prefere, ĉar vivrajton, tramp’, nur havas kiur ion havas tere.

Lasu entombigi vin, Se vi havas, aĥ, nenion – Ĉar vivrajton havas nur Tiu, kiu havas ion.

Wenn du aber gar nichts hast, Ach, so lasse dich begraben – Denn ein Recht zum Leben, Lump, Haben nur, die etwas haben.

Traduko de la Germana poemo “Weltlauf” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-48-1077 (2010-05-21 13:08:59)

Traduko de la Germana poemo “Weltlauf” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

MR-239-1 / Arg-48-95 (2003-10-25 19:56:49)

Verkita de la poeto Hejno, Henriko (HEINRICH HEI-NE, 1797 - 1856). Esperantigis: Manfredo Ratislavo en Oktobro de 1990 laŭ la origina germanalingva teksto.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

MR-239-1 / Arg-48-94 (2003-10-25 00:03:13)

Origina germanalingva teksto de HEINRICH HEINE (1797 –1856)

http://www.poezio.net/version?poem-id=48&version-id=1077,95,94