1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Tia la mondo  Weltlauf

tradukita de Kálmán Kalocsay

Kiu havas multe, baldaŭ havos eĉ pli grandan riĉon, kiu havas nur malmulte, perdos eĉ la nesufiĉon.

Hat man viel, so wird man bald Noch viel mehr dazubekommen. Wer nur wenig hat, dem wird Auch das wenige genommen.

Kaj se vi nenion havas, enterigu vin prefere, ĉar vivrajton, tramp’, nur havas kiur ion havas tere.

Wenn du aber gar nichts hast, Ach, so lasse dich begraben – Denn ein Recht zum Leben, Lump, Haben nur, die etwas haben.

Traduko de la Germana poemo “Weltlauf” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Kálmán Kalocsay (Kalmano Kaloĉajo, ∗1911 – †1976).

Arg-48-1077 (2010-05-21 13:08:59)

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

MR-239-1 / Arg-48-94 (2003-10-25 00:03:13)

Origina germanalingva teksto de HEINRICH HEINE (1797 –1856)

http://www.poezio.net/version?poem-id=48&version-id=1077,94