1/4

Martin Luther,  Martin Luther,
Vom Himmel hoch, da komm ich her  De la ĉielo venas mi

übersetzt von Manfredo Ratislavo

1.) “Vom Himmel hoch da komm ich her, ich bring euch gute neue Mär; der guten Mär bring ich so viel, davon ich sing’n und sagen will.

1.) “De la ĉielo venas mi, rakonti volas mi al vi pri ege bona, nova aĵ’; jen estas mia raportaĵ’.

2.) Euch ist ein Kindlein heut geborn von einer Jungfrau auserkorn, ein Kindelein, so zart und fein, das soll eu’r Freud und Wonne sein.

2.) Hodiaŭ naskis virgulin’ infanon, kiu savos vin. ĝi estas fil’ de nia Di’, ĝojeju vi pro tiu ĉi!

3.) Es ist der Herr Christ, unser Gott, der will euch führn aus aller Not, er will eu’r Heiland selber sein, von allen Sünden machen rein.

3.) ĝi estas Kristo, nia Di’, el la mizer’ vin gvidos Li. Li volas esti la Savant’, de viaj pekoj purigant’.

4.) Er bringt euch alle Seligkeit, die Gott,der Vater, hat bereit’, daß ihr mit uns im Himmelreich sollt leben nun und ewiglich.

4.) Alportas feliĉegon ĝi al vi de l’ patro, nia Di’, ke vivu vi en la ĉiel’ kun ni en la eterna hel’.

5.) So merket nun das Zeichen recht: die Krippe, Windelein so schlecht, da findet ihr das Kind gelegt, das alle Welt erhält und trägt.”

5.) La signon memorigu vi: En stala trogo kuŝas ĝi, troviĝas tie la infan’, tenanta ĉion en la man’.”

…  …

2/4

6.) Des laßt uns alle fröhlich sein und mit den Hirten gehn hinein, zu sehn, was Gott uns hat beschert, mit seinem lieben Sohn verehrt.

6.) Eniru ĝoje ĉiuj ni kun la paŝistoj tien ĉi, por vidi, kion donis Di’ per Sia filo nun al ni.

7.) Merk auf, mein Herz, und sieh dorthin; was liegt dort in dem Krippelein? Wes ist das schöne Kindelein? Es ist das liebe Jesulein.

7.) Atentu vi, ho mia kor’, rigardu tiun en ador’. Jen kuŝas nude en troget’ la ege kara Jesuet’.

8.) Sei mir willkommen, edler Gast! Den Sünder nicht verschmähet hast und kommst ins Elend her zu mir, wie soll ich immer danken dir?

8.) Jesu’, mi bonvenigas Vin, ĉar Vi ne malakceptas min, vizitas mizerulon min; aĥ, kiel mi nur danku Vin.

9.) Ach Herr, du Schöpfer aller Ding, wie bist du worden so gering, daß du da liegst auf dürrem Gras, davon ein Rind und Esel aß!

9.) Sinjor’, de ĉiu aĵ’ kreul’, aĥ, kia iĝis Vi etul’! Vi kuŝas sur la fojno jen, de kiu manĝis la azen’!

10.) Und wär die Welt vielmal so weit, von Edelstein und Gold bereit’, so wär sie doch dir viel zu klein, zu sein ein enges Wiegelein.

10.) Se estus tiu mondo pli grandega ol nun estas ĝi, malvastus tamen ĝi por Vi, samkiel tiu trogo ĉi!

11.) Der Sammet und die Seiden dein, das ist grob Heu und Windelein, darauf du König groß und reich herprangst, als wärs dein Himmelreich.

11.) Ne per silkvesto kaj velur’, vestita eatas vi ja nur per vindoj; sed en tiuj ĉi aspektas kiel reĝo Vi.

…  …

3/4

12.) Das hat also gefallen dir, die Wahrheit anzuzeigen mir, wie aller Welt Macht, Ehr und Gut vor dir nichts gilt, nichts hilft noch tut.

12.) Plaĉinta estas ja al Vi, elmontri tiel nun al ni, ke antaŭ vi de l’ mondo or’ ja estas tute sen valor’.

13.) Ach mein herzliebes Jesulein, mach dir ein rein sanft Bettelein, zu ruhen in meins Herzens Schrein, daß nimmer ich vergesse dein.

13.) Ho, mia kara Jesuet’,

farita estu la litet’

por Vi en mia kora ŝrank’; mi ne forgesu vin pro dank’.

14.) Davon ich allzeit fröhlich sei, zu springen, singen immer frei das rechte Susannine schön, mit Herzenslust die süßen Tön’.

14.) Pro tio ĝoje saltu mi kaj kantu laŭ la melodi’ de laŭdokant al Via glor’, ho mia kara Di-Sinjor’!

15.) Lob, Ehr sei Gott im höchsten Thron, der uns schenkt seinen eingen Sohn. Des freuen sich der Engel Schar’ und singen uns solch neues Jahr.

15.) Honor’ kaj laŭd’ al nia Di’, ĉar Sian filon donis Li al ni surtera la homar’. Ni ĝoju kun la anĝelar’!

…  …

4/4

Verfasser dieses deutschen Gedichtes ist Martin Luther (∗1483 – †1546), veröffentlicht 1535.

Arg-483-939 (2008-12-27 15:47:32)

Im deutschen katholischen Gesangbuch “Gotteslob” ist auch folgende einführende Strophe, die im Jahre 1555 von Valentin Triller verfasst worden war, abgedruckt:

0.) Es kam ein Engel hell und klar von Gott aufs Feld zur Hirtenschar; der war gar sehr von Herzen froh und sprach zu ihnen fröhlich so:

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Vom Himmel hoch, da komm ich her” von Martin Luther (∗1483 – †1546) ins Esperanto durch Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-483-940 (2008-12-27 15:47:22)

En la katolika preĝo- kaj kantlibro de la episkopejo Monastero/Vestfalio (MÜNSTER / WESTFALEN), Germanujo, estas antaŭmetita kiel la unua strofo enkonduka strofo, kiu klarigas, ke la sekvaj kvin strofoj estas la parolo de la anĝelo, kiu anoncas al la paŝtistoj la naskiĝon de Jesuo. Jen la Esperantigo de tiu enkonduka strofo:

0.) Jen venis kun miriga klar’ anĝelo al la paŝtistar’; sendita estis li de Di’ kaj jenajn vortojn diris li: