1/3

Martin Luther,  Martin Luther,  Martin Luther,

Vom Himmel hoch, da komm ich her El alta ĉielo De la ĉielo venas mi

tradukita de Joachim Gießner tradukita de Manfredo Ratislavo

1.) “Vom Himmel hoch da komm ich

her, ich bring euch gute neue Mär; der guten Mär bring ich so viel, davon ich sing’n und sagen will.

1. El alta ĉielo portas mi novaĵon bonan jen al vi. Pri dibonec’ kaj difavor’ kantadas nun l’anĝela ĥor’.

1.) “De la ĉielo venas mi, rakonti volas mi al vi pri ege bona, nova aĵ’; jen estas mia raportaĵ’.

2.) Euch ist ein Kindlein heut geborn von einer Jungfrau auserkorn, ein Kindelein, so zart und fein, das soll eu’r Freud und Wonne sein.

2. Infan’ naskita ja por vi de virgulin’ pro grac’ de Di’. Kaj delikate li sen fin’ ĝojigu amoplene vin.

2.) Hodiaŭ naskis virgulin’ infanon, kiu savos vin. ĝi estas fil’ de nia Di’, ĝojeju vi pro tiu ĉi!

3.) Es ist der Herr Christ, unser Gott, der will euch führn aus aller Not, er will eu’r Heiland selber sein, von allen Sünden machen rein.

3. Li estas Kristo, la Sinjor’, kondukos mondon el dolor’. Savanto estos li por vi, purigos vin de l’pekoj li.

3.) ĝi estas Kristo, nia Di’, el la mizer’ vin gvidos Li. Li volas esti la Savant’, de viaj pekoj purigant’.

4.) Er bringt euch alle Seligkeit, die Gott,der Vater, hat bereit’, daß ihr mit uns im Himmelreich sollt leben nun und ewiglich.

4. .................................... .................................... .................................... ....................................

4.) Alportas feliĉegon ĝi al vi de l’ patro, nia Di’, ke vivu vi en la ĉiel’ kun ni en la eterna hel’.

5.) So merket nun das Zeichen recht: die Krippe, Windelein so schlecht, da findet ihr das Kind gelegt, das alle Welt erhält und trägt.”

5. .................................... .................................... .................................... ....................................

5.) La signon memorigu vi: En stala trogo kuŝas ĝi, troviĝas tie la infan’, tenanta ĉion en la man’.”

6.) Des laßt uns alle fröhlich sein und mit den Hirten gehn hinein, zu sehn, was Gott uns hat beschert, mit seinem lieben Sohn verehrt.

6. Ni laŭdu lin per ĝoja son’ kaj iru al la dia don’. Kun la paŝtistoj vidu ni la filon, kiun sendis Di’.

6.) Eniru ĝoje ĉiuj ni kun la paŝistoj tien ĉi, por vidi, kion donis Di’ per Sia filo nun al ni.

7.) Merk auf, mein Herz, und sieh

dorthin; was liegt dort in dem Krippelein? Wes ist das schöne Kindelein? Es ist das liebe Jesulein.

7. .................................... .................................... .................................... ....................................

7.) Atentu vi, ho mia kor’, rigardu tiun en ador’. Jen kuŝas nude en troget’ la ege kara Jesuet’.

…  …  …

2/3

8.) Sei mir willkommen, edler Gast! Den Sünder nicht verschmähet hast und kommst ins Elend her zu mir, wie soll ich immer danken dir?

8. .................................... .................................... .................................... ....................................

8.) Jesu’, mi bonvenigas

Vin, ĉar Vi ne malakceptas min, vizitas mizerulon min; aĥ, kiel mi nur danku Vin.

9.) Ach Herr, du Schöpfer aller Ding, wie bist du worden so gering, daß du da liegst auf dürrem Gras, davon ein Rind und Esel aß!

9. .................................... .................................... .................................... ....................................

9.) Sinjor’, de ĉiu aĵ’ kreul’, aĥ, kia iĝis Vi etul’! Vi kuŝas sur la fojno jen, de kiu manĝis la azen’!

10.) Und wär die Welt vielmal so

weit, von Edelstein und Gold bereit’, so wär sie doch dir viel zu klein, zu sein ein enges Wiegelein.

10. .................................... .................................... .................................... ....................................

10.) Se estus tiu mondo pli grandega ol nun estas ĝi, malvastus tamen ĝi por Vi, samkiel tiu trogo ĉi!

11.) Der Sammet und die Seiden dein, das ist grob Heu und Windelein, darauf du König groß und reich herprangst, als wärs dein Himmel-

reich.

11. .................................... .................................... .................................... ....................................

11.) Ne per silkvesto kaj ve-

lur’, vestita eatas vi ja nur per vindoj; sed en tiuj ĉi aspektas kiel reĝo Vi.

12.) Das hat also gefallen dir, die Wahrheit anzuzeigen mir, wie aller Welt Macht, Ehr und Gut vor dir nichts gilt, nichts hilft noch

tut.

12. .................................... .................................... .................................... ....................................

12.) Plaĉinta estas ja al Vi, elmontri tiel nun al ni, ke antaŭ vi de l’ mondo or’ ja estas tute sen valor’.

13.) Ach mein herzliebes Jesulein, mach dir ein rein sanft Bettelein, zu ruhen in meins Herzens Schrein, daß nimmer ich vergesse dein.

13. .................................... .................................... .................................... ....................................

13.) Ho, mia kara Jesuet’, farita estu la litet’ por Vi en mia kora ŝrank’; mi ne forgesu vin pro dank’.

14.) Davon ich allzeit fröhlich sei, zu springen, singen immer frei das rechte Susannine schön, mit Herzenslust die süßen Tön’.

14. .................................... .................................... .................................... ....................................

14.) Pro tio ĝoje saltu mi kaj kantu laŭ la melodi’ de laŭdokant al Via glor’, ho mia kara Di-Sinjor’!

15.) Lob, Ehr sei Gott im höchsten

Thron, der uns schenkt seinen eingen Sohn. Des freuen sich der Engel Schar’ und singen uns solch neues Jahr.

15. Al Dio glor’, honor’ kaj grac’

pro lia fil’, ĉieldonac’. L’anĝeloj ĝoje kantas nun pri estonteco kaj fortun’.

15.) Honor’ kaj laŭd’ al nia

Di’, ĉar Sian filon donis Li al ni surtera la homar’. Ni ĝoju kun la anĝelar’!

…  …  …

3/3

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Martin Luther (∗1483 – †1546), publikigita 1535.

Arg-483-939 (2008-12-27 15:47:32)

Im deutschen katholischen Gesangbuch “Gotteslob” ist auch folgende einführende Strophe, die im Jahre 1555 von Valentin Triller verfasst worden war, abgedruckt:

0.) Es kam ein Engel hell und klar von Gott aufs Feld zur Hirtenschar; der war gar sehr von Herzen froh und sprach zu ihnen fröhlich so:

Traduko de la Germana poemo “Vom Himmel hoch, da komm ich her” de Martin Luther (∗1483 – †1546) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25).

Arg-483-1241 (2012-10-18 10:43:28)

Tiu ĉi traduko troviĝas en http: // www. esperanto. de/ kantoj/ kantoj. pdf .

Traduko de la Germana poemo “Vom Himmel hoch, da komm ich her” de Martin Luther (∗1483 – †1546) en Esperanton de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff, Stettiner Str. 16, D-59302 Oelde, Germanio, ∗1938-11-04).

Arg-483-940 (2008-12-27 15:47:22)

En la katolika preĝo- kaj kantlibro de la episkopejo Monastero/Vestfalio (MÜNSTER / WESTFALEN), Germanujo, estas antaŭmetita kiel la unua strofo enkonduka strofo, kiu klarigas, ke la sekvaj kvin strofoj estas la parolo de la anĝelo, kiu anoncas al la paŝtistoj la naskiĝon de Jesuo. Jen la Esperantigo de tiu enkonduka strofo:

0.) Jen venis kun miriga klar’ anĝelo al la paŝtistar’; sendita estis li de Di’ kaj jenajn vortojn diris li: