1/1

Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg,  Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg,
Al la naturo  Al la naturo
translated by Manfred Retzlaff  translated by Hans Erik Jensen

Dolĉa, sankta vi natur’, Iru mi sur via spur’, Gvidu min ĉe via man’, Kvazaŭ estus mi infan’!

Vi naturo, sankta, kara, laŭ la vojo via klara gvidu min per via mano, estu do al ni ekrano.

Laciĝinte tiam mi Sinkas al la brust’, al vi, Trinkas ĝojon de miel’, Estas mi en la ĉiel’.

Laca, kara amikino, kuŝas mi ĉe via sino, suĉas ĝojon plej ĉielan, lulas min en dorman belan.

Aĥ! Mi sentas bone min! Ĉiam volas ami vin ; Iru mi sur via spur’, Dolĉa, sankta vi natur’!

Amas mi vin kiel infano, iras nur ĉe via mano laŭ la vojo via klara, vi naturo, sankta, kara!

Translation of the German poem “An die Natur” by Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg (∗1750-11-07 – †1819-12-05) into Esperanto by Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) on 2008-12-11.

MR-473-01 / Arg-482-936 (2008-12-12 21:06:50)

Por tiu ĉi poemo komponis muzikaĵon la germana komponisto Franz Schubert (1797 - 1828). Vidu la retejon http: // www. klassika. info/ Komponisten/ Schubert/ Lied/ D_372 .

Translation of the German poem “An die Natur” by Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg (∗1750-11-07 – †1819-12-05) into Esperanto by Hans Erik Jensen (†1973-06-18).

Arg-482-937 (2008-12-11 10:21:02)

Tiu ĉi Esperantigo de la poemo troviĝas en la kantlibro “Esperanto-Sangbogen”, eldonita 1941 de Dana Esperanto-Asocio kaj Dansk Esperanto-Selskab, n-ro 27. S-ano Lars Kromann [Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, lars.ev@get2net.de] transprenis ĝin en sian poem- kaj kant-kolekton “www.esperantonia.dk”. Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ allanaturo. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=482&version-id=936,937