1/1

Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg, Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg,

An die Natur  Al la naturo

translated by Hans Erik Jensen

Süße, heilige Natur, Lass mich gehn auf deiner Spur, Leite mich an deiner Hand, Wie ein Kind am Gängelband!

Vi naturo, sankta, kara, laŭ la vojo via klara gvidu min per via mano, estu do al ni ekrano.

Wenn ich dann ermüdet bin, Sink’ ich dir am Busen hin, Atme süße Himmelslust Hangend an der Mutterbrust.

Laca, kara amikino, kuŝas mi ĉe via sino, suĉas ĝojon plej ĉielan, lulas min en dorman belan.

Ach! Wie wohl ist mir bei dir! Will dich lieben für und für; Lass mich gehn auf deiner Spur, Süße, heilige Natur!

Amas mi vin kiel infano, iras nur ĉe via mano laŭ la vojo via klara, vi naturo, sankta, kara!

Author of this German poem is Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg (∗1750-11-07 – †1819-12-05).

Arg-482-935 (2008-12-12 21:06:02)

Dies Gedicht ist von dem Komponisten Franz Schubert (1797 - 1828) im Jahre 1816 vertont worden. Siehe http: // www. klassika. info/ Komponisten/ Schubert/ Lied/ D_372/ .

Translation of the German poem “An die Natur” by Friedrich Leopold Stolberg, Graf zu Stolberg-Stolberg (∗1750-11-07 – †1819-12-05) into Esperanto by Hans Erik Jensen (†1973-06-18).

Arg-482-937 (2008-12-11 10:21:02)

Tiu ĉi Esperantigo de la poemo troviĝas en la kantlibro “Esperanto-Sangbogen”, eldonita 1941 de Dana Esperanto-Asocio kaj Dansk Esperanto-Selskab, n-ro 27. S-ano Lars Kromann [Stenbrydervej 6, Værløse, DK-4640 Fakse, lars.ev@get2net.de] transprenis ĝin en sian poem- kaj kant-kolekton “www.esperantonia.dk”. Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ allanaturo. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=482&version-id=,935,937