1/4

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Sten’ka Razin Stenka Rasin Volga, Volga (Stenka Rasin)

Volga, Volga (Stenjka Ra- sin)

tradukita de Frieder Weigold tradukita de N. N. 21 tradukita de N. N. 20 tradukita de Kristian Langgaard

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

In den Wellen hinter In-

seln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an aufzu-

wachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| Bag om øen, på den bre-

de underskønne Volgaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’ ri-

ver’ iras ŝipoj multkolo-

raj, flirtas flagoj en aer’.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin.

Oni gaja vidas lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun princin’.

Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die

Prinzessin, Die er eben erst befreit.

:| På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid ej

tænker, har prinsessen i sin

favn.

Sur l’ antaŭa Stenj-

ka Razin; festas la edziĝon li al princino el Persu-

jo en varmega amebri’.

3. Ŝi mallevas la okulojn.

Kvazaŭ inter viv’ kaj

mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma vort’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Men hans mænd er

Donkosakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for

en kvinde, for en nat i kærlighed.

Sed la viroj murmu-

regas: “Tute li forgesis nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’

4. Liaj viroj tamen grumblas:

“Post nur unu nokto

jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro

am’!”

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Stenjka Rasin hører lat-

ter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

Tiun mokon aŭdas

Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta man’.

…  …  …  …

2/4

5. Tion aŭdas kolerante

La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la princi-

non, Per la forta, ega man’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

Li la nigrajn brovojn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj estas nun videbla sange-

bri’.

6. Fulmas la okuloj duraj,

Flame ŝtormas la ko-

ler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

“Nu fordonu, mi tre-

zoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al la strand’.

7. “Ion ajn, eĉ mian kapon

Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por mi!

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen Glück

vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

La princino mortpa-

liĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

8. Volga, Volga, kara panjo,

Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

Wolga, Wolga, Mutter

Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein

Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

”Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Donkozakoj donis tian-ĉi al vi!

9. Ke neniam ni kverelu

Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara

panjo - La oferon - prenu ĝin!“ .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

”For at ingen splid skal

være mellem frie mænd,- tag

så Moder Volga, denne

kvinde!“ og hans arm om hende

lå.

Inter liberuloj estu - Volga, Volga, pa-

trinet’ nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!”

…  …  …  …

3/4

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj,

Dum ektimas la prin-

cin’ - Ve, deborde ŝin li

puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wilder

Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm

ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| Og han ta’r med stærke

arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed. :/ Kaj li ĵetas la persi-

non (la plej karan sur la

ter’) en la bluan profun-

daĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

11. “Diabloj! Kial vi silentas?

Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jam-

merschrei: |: Stirb als Opfer meiner

Treue! Stenka Rasin, er ist frei.

:| “Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv kun

ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes

sjælefred!”

“Nun agordu balala-

jkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamara-

doj je la belmemor’ pri

ŝi!”

12. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga fließet

weiter Über diesen Schrecken-

sort.

Frem fra øen - ud på dy-

bet stævner Stenjka Rasin

ud /: med den stærke, stol-

te både, sejler fra sin døde brud.

:/ Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’ ri-

ver’ iras ŝipoj multkolo-

raj, flirtas flagoj en aer’.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko  de  la

Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .