1/6

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Из-за острова на стрежень (Стенька Разин) Volga, Volga (Stenj- ka Ra- sin) Stenka Rasin Sten’ka Ra- zin Volga, Volga (Stenka Rasin) Sten’ka Razin

tradukita de Kristian Langgaard tradukita de N. N. 21 tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de N. N. 20

tradukita de Frieder Wei- gold

1. Из-за острова на стрежень,

На простор речной волны,

Выплывают

расписные, Острогрудые

челны.

De malantaŭ la insulo

sur la ondoj de l’ river’

iras ŝipoj multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

In den Wellen hinter Inseln

Ziehen Kähne malerisch, -

|: Fangen leis an aufzuwachen,

Bang ist jedes Angesicht. :| 1. From beyond the wooded island To the river wide and free Proudly sailed the arrowbreasted Ships of Cossack yeomanry.

Bag om øen, på den brede underskønne Volgaflod Stenjka Rasins stolte både ud på nye togter stod.

1. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

2. На переднем Стенька Разин,

Обнявшись, сидит с княжной,

Свадьбу новую справляет,

Сам веселый и хмельной.

Sur l’ antaŭa Stenjka Razin;

festas la ed-

ziĝon li al princino

el Persujo

en varmega amebri’.

Stenka Rasin vorn als erster,

Selig in der Trunkenheit,

|: Hält im Arme die Prinzessin,

Die er eben erst befreit. :| 2. On the first is Stenka Razin With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage revel

With his beautiful young bride. :| På den første høvding Stenjka sidder selv i bådens stavn, han på kamp og strid ej tænker, har prinsessen i sin favn.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin. Oni gaja vidas lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun princin’.

…  …  …  …  …  …

2/6

3. А она, потупив очи,

Ни жива и ни

мертва, Молча

слушает хмельные

Атамановы слова.

Sed la viroj murmuregas:

“Tute li forgesis nin.

Nin virino anstataŭos.

Li fariĝis mem virin”’ .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman too!” :| Men hans mænd er Donkosakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for en kvinde, for en nat i kærlighed.

3. Ŝi mallevas la okulojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma vort’.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней провозилс

Сам наутро бабой стал .

Tiun mokon aŭdas Stenjka,

la terura ataman’.

Ĉirkaŭbrakas la persinon

li per sia forta man’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian princess

He has circled with his hand. :| Stenjka Rasin hører latter, blodet koger i hans bryst Over Volgas brede strømme højt nu lyder Stenjkas røst.

4. Liaj viroj tamen grumblas: “Post nur unu nokto jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro am’!”

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный атаман,

И могучею

рукою Обнял

персиянки стан.

Li la nigrajn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj

liaj estas

nun videbla sangebri’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

5. His black brows have come together As the waves of anger rise, |: And the blood comes rushing swiftly To his piercing, jet-black eyes. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. Tion aŭdas kolerante La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la princinon, Per la forta, ega man’.

…  …  …  …  …  …

3/6

6. Брови черные сошлися,

Надвигается

гроза. Буйной

кровью налилис

Атамановы глаза.

“Nu fordonu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia tondrovoĉo

trans la ondojn al la strand’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head and hand,” |: Echo rolls the pealing thunder

Of his voice across the land. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. Fulmas la okuloj duraj,

Flame ŝtormas la koler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

7. “Ничего не пожалею,

Буйну голову

отдам!” — Раздается

голос властный

По окрестным берегам.

La princino mortpaliĝas

(Timo estas en l’ okul’)

kaj silente aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er Um geringen Zeitvertreib. :| 7. “Volga, Volga, mother Volga, Deep and wide beneath the sun,

|: You have never seen a present From the Cossack of the Don. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. ”Ion ajn, eĉ mian kapon Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por mi!

8. “Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская река,

Не видала ты

подарка От донского

казака!

”Volga, Volga, patrineto!

Volga, via

estu ŝi! Ne antaŭe

Donkozakoj

donis tianĉi al vi!

Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im Sinn. :| 8. And that peace might rule as always All my free-born men and brave,

|: Volga, Volga, mother Volga, Volga, make this girl a grave.“ :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

…  …  …  …  …  …

4/6

9. Чтобы не было раздора

Между вольными людьми,

Волга, Волга, мать родная,

На, красавицу возьми!”

Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek batalo!

Tial - jen la virinet’!“ .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the

beauty high, |: And he casts

her where the waters

Of the Volga move and sigh. :| ”For at ingen

splid skal være

mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!“

og hans arm om hende lå.

9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu ĝin!”

10. Мощным взмахом поднимает

Он красавицу

княжну И за борт ее

бросает В

набежавшую волну.

Kaj li ĵetas la persinon

(la plej karan sur la ter’)

en la bluan profundaĵon,

kaj ŝin glutas la river’.

Vorn als erster Stenka Rasin

Hebt das Weib in wilder Wut, -

|: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer!

Und er wirft sie in die Flut. :| 10. Now a silence

like the grave sinks

To all those who

stand to see, |: And the battle-

hardened Cossacks

Sink to weep on bended knee. :| Og han

ta’r med stærke arme

da sin brud og

kaster ned /: i de dy-

be, mørke bølger,

sine nætters salighed. :/ 10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

11. “Что ж вы, братцы, приуныли?

Эй, ты, Филька, черт, пляши!

Грянем песню

удалую На помин ее

души!..”

“Nun agordu balalajkojn!

Ludi, danci

volas ni! Estu gajaj,

kamaradoj

je la belmemor’ pri ŝi!”

Und er sieht sie untergehen,

Hört noch ihren Jammerschrei:

|: Stirb als Opfer meiner Treue!

Stenka Rasin, er ist frei. :| 11. “Dance, you

fool, and men, make merry!

What has got in-

to your eyes? |: Let us thunder

out a chanty Of a place where

beauty lies.” :| “Men hvad

fanden, hvorfor hænger

I med næbbet? Bliv kun ved!

Dans og syng de røversange,

syng for hendes sjælefred!”

11. “Diabloj! Kial vi silentas? Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

…  …  …  …  …  …

5/6

12. Из-за острова на стрежень,

На простор речной волны,

Выплывают

расписные Острогрудые

челны.

Jen dum kanto, danco, ludo

sur la ondoj de l’ river’

iras ŝipoj multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

Und die Kähne ziehen weiter,

Und die Kähne ziehen fort,

|: Und die Wolga fließet weiter

Über diesen Schreckensort.

12. From beyond the wooded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrowbreasted Ships of Cossack yeomanry. :| Frem fra øen - ud på dybet stævner Stenjka Rasin ud /: med den stærke, stolte både, sejler fra sin døde brud. :/ 12. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

…  …  …  …  …  …

6/6

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_ bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_ Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperantogrupo.

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=927,1036,1038,1039,1037,928