1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

Volga, Vol- ga (Stenjka Rasin)

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Sten’ka Razin

tradukita de Kristian Langgaard tradukita de N. N. 20 tradukita de Tr. Jacob Robbins

1. Из-за острова на стрежень,

На простор речной

волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

De malantaŭ la

insulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

Bag om øen, på den

brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

2. На переднем Стенька Разин,

Обнявшись, сидит с

княжной, Свадьбу новую

справляет, Сам веселый и

хмельной.

Sur l’ antaŭa

Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid ej tænker, har prinsessen i sin

favn.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marria-

ge revel With his beautiful young

bride. :|

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает

хмельные Атамановы слова.

Sed la viroj mur-

muregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ Men hans mænd er Donkosakker, de er vrede, for de

ved, han har glemt dem for en kvinde, for en nat i kærlighed.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword to

woo; |: One short night, and

Stenka Razin Has become a woman too!”

:|

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней

провозилс Сам наутро бабой

стал .

Tiun mokon

aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta

man’.

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :|

…  …  …  …

2/4

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный

атаман, И могучею рукою Обнял персиянки

стан.

Li la nigrajn brovojn sulkas Fulmotondro estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla sangebri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :|

6. Брови черные сошлися,

Надвигается гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы глаза.

“Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al la strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:|

7.  “Ничего  не

пожалею, Буйну голову отдам!”

— Раздается голос

властный По окрестным

берегам.

La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’ okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la teru-

rul’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a

present From the Cossack of the

Don. :|

8. ”Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская река, Не видала ты

подарка От донского казака!

“Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Donkozakoj donis tian-ĉi al vi!

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.” :|

9. Чтобы не было раздора

Между вольными

людьми, Волга, Волга, мать

родная, На, красавицу

возьми!“ Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

“For at ingen splid

skal være mellem frie mænd,-

tag så Moder Volga, denne

kvinde!” og hans arm om hen-

de lå.

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and

sigh. :|

…  …  …  …

3/4

10. Мощным взмахом поднимает

Он красавицу

княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ 10. Now a silence like the

grave sinks To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :|

11.  “Что  ж

вы, братцы, приуныли?

Эй, ты, Филька, черт,

пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

“Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri ŝi!”

“Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a

chanty Of a place where beauty

lies.” :|

12. Из-за острова на стрежень,

На простор речной

волны, Выплывают

расписные Острогрудые челны.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Ra-

sin ud /: med den stærke, stolte både, sejler fra sin døde

brud. :/ 12. From beyond the woo-

ded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:|

…  …  …  …

4/4

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko  de  la  Ru-
sa  poemo  “Из-за

острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .