1/3

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Sten’ka Razin Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

Volga, Volga (Stenjka Rasin)

tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de Kristian Langgaard

1. From beyond the wooded island To the river wide and free Proudly sailed the arrow-breasted Ships of Cossack yeomanry.

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают расписные, Острогрудые челны.

De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

2. On the first is Stenka Razin With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage revel With his beautiful young bride. :| 2. На переднем Стенька

Разин, Обнявшись, сидит с

княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

Sur l’ antaŭa Stenjka

Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman too!” :| 3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные Атамановы слова.

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’

4. Stenka Razin hears the jeering Of his discontented band, |: And the lovely Persian princess He has circled with his hand. :| 4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял! Только ночь с ней провозилс Сам наутро бабой стал .

Tiun mokon aŭdas Sten-

jka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta man’.

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rushing swift-

ly To his piercing, jet-black eyes. :| 5. Этот ропот и насмешки Слышит грозный атаман, И могучею рукою Обнял персиянки стан.

Li la nigrajn brovojn sul-

kas Fulmotondro estas li. En okuloj liaj estas nun videbla sangebri’.

6. “I will give you all you ask for, Life and heart, and head and hand,” |: Echo rolls the pealing thunder Of his voice across the land. :| 6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью налилис Атамановы глаза.

“Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondrovoĉo trans la ondojn al la

strand’.

…  …  …

2/3

7. “Volga, Volga, mother Volga, Deep and wide beneath the sun, |: You have never seen a present From the Cossack of the Don. :| 7. ”Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!“ — Раздается голос властный По окрестным берегам.

La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’ okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la terurul’:

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and brave, |: Volga, Volga, mother Volga, Volga, make this girl a grave.” :| 8. “Волга, Волга, мать

родная, Волга, русская река, Не видала ты подарка От донского казака!

”Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-kozakoj donis tian-ĉi al vi!

9. With a sudden, mighty movement, Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where the waters Of the Volga move and sigh. :| 9. Чтобы не было раздора Между вольными людьми, Волга, Волга, мать родная, На, красавицу возьми!“ Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

10. Now a silence like the grave sinks To all those who stand to see, |: And the battle-hardened Cossacks Sink to weep on bended knee. :|

10.  Мощным  взмахом

поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into your eyes? |: Let us thunder out a chanty Of a place where beauty lies.” :| 11. “Что ж вы, братцы,

приуныли? Эй, ты, Филька, черт, пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

“Nun agordu balalajko-

jn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

12. From beyond the wooded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-breasted Ships of Cossack yeomanry. :| 12. Из-за острова на

стрежень, На простор речной волны, Выплывают расписные Острогрудые челны.

Jen dum kanto, danco,

ludo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

…  …  …

3/3

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .