1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Дмитрий Николаевич Садовников,

Sten’ka Razin  Stenka Rasin Volga, Volga (Stenjka Ra- sin) Sten’ka Razin

tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Frieder Weigold

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

In den Wellen hinter

Inseln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an aufzuwachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boa-

toj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage

revel With his beautiful young

bride. :| Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst be-

freit. :| Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin. Oni gaja vidas lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun prin-

cin’.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword to

woo; |: One short night, and Sten-

ka Razin Has become a woman too!”

:| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ 3. Ŝi mallevas la oku-

lojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj

mort’ Ŝi aŭskultas en silen-

to Al sincera, firma

vort’.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta

man’.

4. Liaj viroj tamen grumblas: “Post nur unu nokto

jam Faris ŝi lin mem viri-

no. Li perfidas nin pro

am’!”

…  …  …  …

2/4

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovojn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj

estas nun videbla sange-

bri’.

5. Tion aŭdas kolerante

La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la prin-

cinon, Per la forta, ega

man’.

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al la strand’.

6. Fulmas la okuloj duraj,

Flame ŝtormas la ko-

ler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a pre-

sent From the Cossack of the

Don. :| Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen Glück

vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la teru-

rul’:

7. ”Ion ajn, eĉ mian kapon

Ja fordonus mi por

vi! La feliĉon mi ja tro-

vis. Ĉio estas ŝi por mi!

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.“ :| Wolga, Wolga, Mutter

Wolga, Ruhig fließest du da-

hin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| ”Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Donkozakoj donis tian-ĉi al vi!

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas

mi?

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and sigh.

:| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj estu - Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la viri-

net’!“ 9. Ke neniam ni kver-

elu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara

panjo - La oferon - prenu

ĝin!”

…  …  …  …

3/4

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :| Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la prin-

cin’ - Ve, deborde ŝin li

puŝas! - Kaj la ondoj voras

ŝin!

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a chan-

ty Of a place where beauty

lies.” :| Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist

frei. :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri

ŝi!”

11. “Diabloj! Kial vi silentas?

Dancu, kantu ja pro

ŝi! Kaj eksonu la kanta-

do, La fratara melodi’!”

12. From beyond the wooded island

To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:| Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

12. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boa-

toj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Ru-

sa  poemo  “Из-
за  острова  на

стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.