1/5

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Sten’ka Razin Volga, Volga (Stenjka Rasin) Sten’ka Razin  Stenka Ra- sin Volga, Vol- ga (Stenka Rasin)

tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Frieder Weigold tradukita de N. N. 21 tradukita de N. N. 20

1. From beyond the wooded island

To the river wide and

free Proudly sailed the

arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry.

De malantaŭ

la insulo sur la ondoj de

l’ river’ iras ŝipoj

multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo

de la car’, Naĝas vico da

boatoj, La arme’ de l’

kozakar’.

In den Wellen

hinter Inseln Ziehen Kähne

malerisch, - |: Fangen leis an

aufzuwachen, Bang ist jedes

Angesicht. :| Bag om øen, på

den brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins

stolte både ud på nye togter

stod.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his

side, |: Drunken, holds a

marriage revel With his beautiful

young bride. :| Sur l’ antaŭa

Stenjka Razin;

festas la ed-

ziĝon li al princino el

Persujo en varmega

amebri’.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin.

Oni gaja vidas

lin. Feliĉega tiu ta-

go! Li edziĝis kun

princin’.

Stenka Rasin vorn als erster,

Selig in der Trun-

kenheit, |: Hält im Ar-

me die Prinzessin,

Die er eben erst befreit. :| På den første

høvding Stenjka

sidder selv i

bådens stavn, han på kamp

og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword

to woo; |: One short night,

and Stenka Razin Has become a woman

too!” :| Sed la viroj

murmuregas:

“Tute li forge-

sis nin. Nin virino an-

stataŭos. Li fariĝis mem

virin”’ 3. Ŝi mallevas la

okulojn. Kvazaŭ inter

viv’ kaj mort’

Ŝi aŭskultas en

silento Al sincera, firma

vort’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Men hans mænd er Donkosakker,

de er vrede, for

de ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

…  …  …  …  …

2/5

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented

band, |: And the lovely Per-

sian princess He has circled with

his hand. :| Tiun mokon

aŭdas Stenjka,

la terura ata-

man’. Ĉirkaŭbrakas

la persinon li per sia forta

man’.

4. Liaj viroj tamen grumblas: “Post nur unu nokto jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro am’!”

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Stenjka Rasin hører latter, blodet koger i hans bryst Over Volgas brede strømme højt nu lyder Stenjkas røst.

5. His black brows have come together

As the waves of anger

rise, |: And the blood co-

mes rushing swiftly

To his piercing, jetblack eyes. :| Li la nigra-

jn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla

sangebri’.

5. Tion aŭdas kolerante La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la princinon, Per la forta, ega man’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and

head and hand,” |: Echo rolls the pe-

aling thunder Of his voice across the

land. :| “Nu fordo-

nu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia ton-

drovoĉo trans la on-

dojn al la strand’.

6. Fulmas la okuloj duraj, Flame ŝtormas la koler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel

fer’:

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide be-

neath the sun, |: You have never seen

a present From the Cossack of

the Don. :| La princino

mortpaliĝas

(Timo estas en

l’ okul’) kaj silente

aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

7. ”Ion ajn, eĉ mian kapon Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por

mi!

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er

Um geringen Zeitvertreib. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

…  …  …  …  …

3/5

8. And that peace might rule as always

All my free-born men

and brave, |: Volga, Volga, mo-

ther Volga, Volga, make this girl

a grave.“ :| ”Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu

ŝi! Ne antaŭe Donkozakoj donis tian-ĉi al vi!

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa

vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches

hat im Sinn.

:|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty

high, |: And he casts her

where the waters Of the Volga move

and sigh. :| Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!“ 9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu ĝin!”

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“For at ingen splid skal være

mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!” og hans arm om hende lå.

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who

stand to see, |: And the battle-

hardened Cossacks

Sink to weep on bended knee. :| Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer!

Und er wirft sie in die Flut. :| Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster ned /: i de dybe, mørke bølger, sine nætters salighed. :/

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into

your eyes? |: Let us thunder out

a chanty Of a place where be-

auty lies.” :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

11. “Diabloj! Kial vi silentas?

Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :| “Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

…  …  …  …  …

4/5

12. From beyond the wooded island

To the river wide and

free, |: Proudly sail the

arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry. :| Jen dum kan-

to, danco, ludo

sur la ondoj de

l’ river’ iras ŝipoj

multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

12. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

Und die Kähne ziehen weiter, Und die Kähne ziehen fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

Frem fra øen - ud på dybet stævner Stenjka Rasin ud /: med den stærke, stolte både,

sejler fra sin døde brud. :/

…  …  …  …  …

5/5

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Изза острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_ bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_ Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1039,1036,928,1038,1037