1/5

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Sten’ka Razin Volga, Volga (Stenjka Rasin) Volga, Vol- ga (Stenka Rasin) Из-за острова на стрежень (Стенька Разин) Stenka Ra- sin

tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de Kristian Langgaard tradukita de N. N. 20 tradukita de N. N. 21

1. From beyond the wooded island

To the river wide and

free Proudly sailed the

arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry.

De malantaŭ

la insulo sur la ondoj

de l’ river’ iras ŝipoj

multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

Bag om øen, på

den brede underskønne

Volgaflod Stenjka Rasins

stolte både ud på nye togter

stod.

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

In den Wellen hinter Inseln Ziehen Kähne malerisch, - |: Fangen leis an aufzuwachen, Bang ist jedes Angesicht. :|

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his

side, |: Drunken, holds a

marriage revel With his beautiful

young bride. :| Sur l’ antaŭa

Stenjka Razin;

festas la ed-

ziĝon li al princino el

Persujo en varmega

amebri’.

På den første høvding Stenjka

sidder selv i bådens stavn,

han på kamp og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

2. На переднем Стенька Разин, Обнявшись,

сидит с княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

Stenka Rasin vorn als erster, Selig in der Trunkenheit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst befreit. :|

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword

to woo; |: One short night,

and Stenka Razin Has become a woman

too!” :| Sed la viroj

murmuregas:

“Tute li forge-

sis nin. Nin virino an-

stataŭos. Li fariĝis mem

virin”’ Men hans mænd

er Donkosakker,

de er vrede, for

de ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные

Атамановы слова.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

…  …  …  …  …

2/5

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented

band, |: And the lovely Per-

sian princess He has circled with

his hand. :| Tiun mokon

aŭdas Stenjka,

la terura ata-

man’. Ĉirkaŭbrakas

la persinon

li per sia forta man’.

Stenjka Rasin hører latter, blodet koger i hans bryst Over Volgas brede strømme højt nu lyder Stenjkas røst.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял! Только ночь с ней провозилс Сам наутро бабой стал .

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

5. His black brows have come together

As the waves of anger

rise, |: And the blood

comes rushing swiftly

To his piercing, jetblack eyes. :| Li la nigra-

jn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla

sangebri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный атаман, И могучею рукою

Обнял персиянки стан.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and

head and hand,” |: Echo rolls the pe-

aling thunder Of his voice across

the land. :| “Nu fordo-

nu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia ton-

drovoĉo trans la on-

dojn al la strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью налилис Атамановы глаза.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide be-

neath the sun, |: You have never

seen a present From the Cossack of

the Don. :| La princino

mortpaliĝas

(Timo estas

en l’ okul’) kaj silente

aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. ”Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!“ — Раздается голос властный По окрестным берегам.

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er

Um geringen Zeitvertreib. :|

…  …  …  …  …

3/5

8. And that peace might rule as always

All my free-born men

and brave, |: Volga, Volga, mo-

ther Volga, Volga, make this girl

a grave.” :| “Volga, Volga,

patrineto! Volga, via

estu ŝi! Ne antaŭe

Donkozakoj

donis tian-ĉi al vi!

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. ”Волга, Волга, мать родная, Волга, русская река, Не видала ты подарка От донского казака!

Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches

hat im Sinn.

:|

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty

high, |: And he casts her

where the waters Of the Volga move

and sigh. :| Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek batalo!

Tial - jen la virinet’!“ ”For at ingen splid skal være mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!“ og hans arm om hende lå.

9. Чтобы не было раздора

Между вольными людьми, Волга, Волга, мать родная, На, красавицу возьми!”

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who

stand to see, |: And the battle-

hardened Cossacks

Sink to weep on bended knee. :| Kaj li ĵetas la

persinon (la plej karan

sur la ter’) en la bluan

profundaĵon,

kaj ŝin glutas la river’.

Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster ned /: i de dybe, mørke bølger, sine nætters salighed. :/ 10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die Flut. :|

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into

your eyes? |: Let us thunder out

a chanty Of a place where be-

auty lies.” :| “Nun agordu

balalajkojn!

Ludi, danci

volas ni! Estu gajaj,

kamaradoj je la belme-

mor’ pri ŝi!”

“Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

11. “Что ж вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт, пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :|

…  …  …  …  …

4/5

12. From beyond the wooded island

To the river wide and

free, |: Proudly sail the

arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry. :| Jen dum kan-

to, danco, ludo

sur la ondoj

de l’ river’ iras ŝipoj

multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

Frem fra øen - ud på dybet stævner Stenjka Rasin ud /: med den stærke, stolte både, sejler fra sin døde brud. :/ 12. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают

расписные Острогрудые челны.

Und die Kähne ziehen weiter,

Und die Kähne ziehen fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

…  …  …  …  …

5/5

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_ bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_ Rasin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1039,1036,1037,927,1038