1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Stenka Rasin Volga, Volga (Stenka Rasin)

Sten’ka Razin Volga, Volga (Stenjka Rasin)

tradukita de N. N. 21 tradukita de N. N. 20 tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de Kristian Langgaard

In den Wellen hinter Inseln Ziehen Kähne malerisch, - |: Fangen leis an aufzuwachen, Bang ist jedes Angesicht. :| Bag om øen, på den brede underskønne Volgaflod Stenjka Rasins stolte både ud på nye togter stod.

1. From beyond the wooded island To the river wide and free Proudly sailed the arrow-breasted Ships of Cossack yeomanry.

De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

Stenka Rasin vorn als erster, Selig in der Trunkenheit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst befreit. :| På den første høvding Stenjka sidder selv i bådens stavn, han på kamp og strid ej tænker, har prinsessen i sin favn.

2. On the first is Stenka Razin With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage revel With his beautiful young bride. :| Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Men hans mænd er Donkosakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for en kvinde, for en nat i kærlighed.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman too!” :| Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Stenjka Rasin hører latter, blodet koger i hans bryst Over Volgas brede strømme højt nu lyder Stenjkas røst.

4. Stenka Razin hears the jeering Of his discontented band, |: And the lovely Persian princess He has circled with his hand. :| Tiun mokon aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta man’.

…  …  …  …

2/4

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. His black brows have come together As the waves of anger rise, |: And the blood comes rushing swiftly To his piercing, jet-black eyes. :| Li la nigrajn brovojn sulkas Fulmotondro estas li. En okuloj liaj estas nun videbla sangebri’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for, Life and heart, and head and hand,” |: Echo rolls the pealing thunder Of his voice across the land. :| “Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondrovoĉo trans la ondojn al la strand’.

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er Um geringen Zeitvertreib. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga, Deep and wide beneath the sun, |: You have never seen a present From the Cossack of the Don. :| La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’ okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la terurul’:

Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im Sinn. :| ....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. And that peace might rule as always All my free-born men and brave, |: Volga, Volga, mother Volga, Volga, make this girl a grave.” :| “Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-kozakoj donis tian-ĉi al vi!

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

”For at ingen splid skal være mellem frie mænd,- tag så Moder Volga, denne kvinde!“ og hans arm om hende lå.

9. With a sudden, mighty movement, Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where the waters Of the Volga move and sigh. :| Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die Flut. :| Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster ned /: i de dybe, mørke bølger, sine nætters salighed. :/ 10. Now a silence like the grave sinks To all those who stand to see, |: And the battle-hardened Cossacks Sink to weep on bended knee. :| Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

…  …  …  …

3/4

Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :| “Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your eyes? |: Let us thunder out a chanty Of a place where beauty lies.” :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

Und die Kähne ziehen weiter, Und die Kähne ziehen fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

Frem fra øen - ud på dybet stævner Stenjka Rasin ud /: med den stærke, stolte både, sejler fra sin døde brud. :/ 12. From beyond the wooded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-breasted Ships of Cossack yeomanry. :| Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Изза острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Изза острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), nro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Kristian  Langgaard  estis
dana  Esperantista  ver-
kisto  kaj  Esperanto-

instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .