1/5

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Stenka Ra- sin Volga, Volga (Stenjka Rasin) Из-за острова на стрежень (Стенька Разин) Sten’ka Ra- zin Volga, Vol- ga (Stenka Rasin)

translated by N. N. 21 translated by Kristian Langgaard translated by Frieder Weigold translated by N. N. 20

In den Wellen hin-

ter Inseln Ziehen Kähne

malerisch, - |: Fangen leis an

aufzuwachen, Bang ist jedes An-

gesicht. :| De malantaŭ la

insulo sur la ondoj de

l’ river’ iras ŝipoj mult-

koloraj, flirtas flagoj en

aer’.

1. Из-за острова на стрежень,

На простор

речной волны, Выплывают

расписные, Острогрудые

челны.

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de

la car’, Naĝas vico da

boatoj, La arme’ de l’

kozakar’.

Bag om øen, på

den brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins

stolte både ud på nye togter

stod.

Stenka Rasin vorn

als erster, Selig in der Trun-

kenheit, |: Hält im Arme

die Prinzessin, Die er eben erst

befreit. :| Sur l’ antaŭa

Stenjka Razin;

festas la ed-

ziĝon li al princino el

Persujo en varmega

amebri’.

2. На переднем Стенька Разин,

Обнявшись, сидит с княжной,

Свадьбу новую

справляет, Сам веселый и

хмельной.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin.

Oni gaja vidas

lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun

princin’.

På den første høvding Stenjka

sidder selv i

bådens stavn, han på kamp

og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj murmuregas:

“Tute li forge-

sis nin. Nin virino an-

stataŭos. Li fariĝis mem

virin”’ 3. А она, потупив

очи, Ни жива и ни

мертва, Молча слушает

хмельные Атамановы слова.

3. Ŝi mallevas la okulojn.

Kvazaŭ inter viv’

kaj mort’ Ŝi aŭskultas en

silento Al sincera, firma

vort’.

Men hans mænd er Donkosakker,

de er vrede, for de

ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

…  …  …  …  …

2/5

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas Stenjka,

la terura ata-

man’. Ĉirkaŭbrakas

la persinon li per sia forta

man’.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял! Только ночь с ней провозилс Сам наутро бабой стал .

4. Liaj viroj tamen grumblas:

“Post nur unu nokto jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro am’!”

Stenjka Rasin hører latter, blodet koger i hans bryst Over Volgas brede strømme højt nu lyder Stenjkas røst.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla

sangebri’.

5. Этот ропот и насмешки Слышит грозный атаман, И могучею рукою Обнял персиянки стан.

5. Tion aŭdas kolerante La kozaka kapi-

tan’. Kaj li kaptas la princinon, Per la forta, ega man’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu,

mi trezoron la plej belan de

l’ amant’!” sonas lia ton-

drovoĉo trans la on-

dojn al la strand’.

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью налилис Атамановы глаза.

6. Fulmas la okuloj duraj, Flame ŝtormas la koler’! Kaj eksonas lia

voĉo Krudglacie kiel

fer’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre:

Er verrät uns um

ein Weib, |: All der Seinen

Glück vergißt er

Um geringen Zeitvertreib. :| La princino

mortpaliĝas

(Timo estas en

l’ okul’) kaj silente

aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

7. “Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!” — Раздается голос властный По окрестным берегам.

7. “Ion ajn, eĉ mian kapon Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por

mi!

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

…  …  …  …  …

3/5

Wolga, Wolga, Mutter Wolga,

Ruhig fließest du

dahin, |: Ahnst nicht,

was ein Donkosake

Fürchterliches hat im Sinn. :| ”Volga, Volga,

patrineto! Volga, via estu

ŝi! Ne antaŭe

Donkozakoj

donis tian-ĉi al vi!

8. “Волга, Волга, мать родная, Волга, русская

река, Не видала ты подарка От донского казака!

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco

nek batalo! Tial - jen la vi-

rinet’!”

9. Чтобы не было раздора Между вольными людьми, Волга, Волга, мать родная, На, красавицу возьми!“ 9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu

ĝin!”

“For at ingen splid skal være mellem frie mænd,- tag så Moder Volga, denne kvinde!”

og hans arm om hende lå.

Vorn als erster

Stenka Rasin Hebt das Weib in

wilder Wut, - |: Wolga, Wolga,

nimm ein Opfer!

Und er wirft sie in die Flut. :| Kaj li ĵetas la

persinon (la plej karan

sur la ter’) en la bluan

profundaĵon,

kaj ŝin glutas la river’.

10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster ned /: i de dybe, mørke bølger, sine nætters salighed. :/

Und er sieht sie

untergehen, Hört noch ihren

Jammerschrei: |: Stirb als Opfer

meiner Treue! Stenka Rasin, er

ist frei. :| “Nun agordu

balalajkojn!

Ludi, danci vo-

las ni! Estu gajaj, ka-

maradoj je la belmemor’

pri ŝi!”

11.  “Что  ж

вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт, пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

11. “Diabloj! Kial vi silentas? Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melo-

di’!”

“Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

…  …  …  …  …

4/5

Und die Kähne

ziehen weiter, Und die Kähne

ziehen fort, |: Und die Wolga

fließet weiter Über diesen

Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo

sur la ondoj de

l’ river’ iras ŝipoj mult-

koloraj, flirtas flagoj en

aer’.

12. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны,

Выплывают

расписные Острогрудые челны.

12. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

Frem fra øen - ud på dybet stævner Stenjka Rasin ud /: med den stærke, stolte både,

sejler fra sin døde brud. :/

…  …  …  …  …

5/5

Translation of the Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into German by N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_ bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Translation of the Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into Esperanto by Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Author of this Russian poem is Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Translation of the Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into Esperanto by Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Translation of the Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into Danish by N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1038,1036,927,928,1037