1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Дмитрий Николаевич Садовников,

Stenka Rasin Volga, Vol- ga (Stenjka Rasin)

Sten’ka Razin Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Tr. Jacob Robbins

In den Wellen hinter

Inseln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an auf-

zuwachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| De malantaŭ la

insulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной

волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die

Prinzessin, Die er eben erst be-

freit. :| Sur l’ antaŭa

Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marria-

ge revel With his beautiful young

bride. :| 2. На переднем Стенька Разин, Обнявшись, сидит с

княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj mur-

muregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ 3. But behind them rose a

whisper, “He has left his sword to

woo; |: One short night, and

Stenka Razin Has become a woman too!”

:| 3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные Атамановы слова.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon

aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta

man’.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :| 4. Позади их слышен

ропот:

- Нас на бабу променял! Только ночь с ней провозилс Сам наутро бабой

стал .

…  …  …  …

2/4

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn bro-

vojn sulkas Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla san-

gebri’.

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :| 5. Этот ропот и

насмешки Слышит грозный

атаман, И могучею рукою Обнял персиянки

стан.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi

trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al

la strand’.

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:| 6. Брови черные

сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы глаза.

Plötzlich tönt ein

dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen

Glück vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| La princino mort-

paliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a

present From the Cossack of the

Don. :|

7.  ”Ничего  не

пожалею, Буйну голову отдам!“

— Раздается голос

властный По окрестным

берегам.

Wolga, Wolga, Mut-

ter Wolga, Ruhig fließest du da-

hin, |: Ahnst nicht, was

ein Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| ”Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-

kozakoj donis tian-ĉi al vi!

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.“ :| 8. ”Волга, Волга, мать

родная, Волга, русская река, Не видала ты

подарка От донского казака!

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!“ 9. With a sudden, mighty

movement, Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and

sigh. :| 9. Чтобы не было

раздора Между вольными людьми,

Волга, Волга, мать

родная, На, красавицу

возьми!”

…  …  …  …

3/4

Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wil-

der Wut, - |: Wolga, Wolga,

nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :| 10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу

княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jam-

merschrei: |: Stirb als Opfer mei-

ner Treue! Stenka Rasin, er ist

frei. :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri ŝi!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a

chanty Of a place where beauty

lies.” :|

11.  “Что  ж

вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт,

пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga

fließet weiter Über diesen

Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

12. From beyond the wooded island

To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:| 12. Из-за острова на

стрежень, На простор речной

волны, Выплывают

расписные Острогрудые челны.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .