1/6

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Stenka Rasin Volga, Volga (Stenjka Ra- sin)

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

Sten’ka Razin

Sten’ka Razin

tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de N. N. 20 tradukita de Frieder Weigold tradukita de Tr. Jacob Robbins

In den Wellen hinter

Inseln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an aufzu-

wachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’ ri-

ver’ iras ŝipoj multkolo-

raj, flirtas flagoj en

aer’.

Bag om øen, på den

brede underskønne Volgaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

1. Из-за острова на стрежень,

На простор речной

волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die

Prinzessin, Die er eben erst befreit.

:| Sur l’ antaŭa Sten-

jka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid ej

tænker, har prinsessen i sin

favn.

2.  На  переднем

Стенька Разин, Обнявшись, сидит с

княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и

хмельной.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin. Oni gaja vidas lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun prin-

cin’.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage

revel With his beautiful young bri-

de. :|

…  …  …  …  …  …

2/6

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj mur-

muregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ Men hans mænd er Donkosakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for

en kvinde, for en nat i kærlighed.

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает

хмельные Атамановы слова.

3. Ŝi mallevas la okulojn.

Kvazaŭ inter viv’ kaj

mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma

vort’.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword to woo; |: One short night, and Sten-

ka Razin Has become a woman too!” :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas

Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta

man’.

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней

провозилс Сам наутро бабой стал

.

4. Liaj viroj tamen grumblas:

“Post nur unu nokto

jam Faris ŝi lin mem viri-

no. Li perfidas nin pro

am’!”

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his hand.

:|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovo-

jn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj estas nun videbla sange-

bri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный

атаман, И могучею рукою Обнял персиянки стан.

5. Tion aŭdas kolerante

La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la prin-

cinon, Per la forta, ega man’.

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :|

…  …  …  …  …  …

3/6

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi

trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al

la strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы глаза.

6. Fulmas la okuloj duraj,

Flame ŝtormas la ko-

ler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head and

hand,” |: Echo rolls the pealing thun-

der Of his voice across the land.

:|

Plötzlich tönt ein

dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen Glück

vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| La princino mort-

paliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!”

— Раздается голос

властный По окрестным берегам.

7. “Ion ajn, eĉ mian kapon

Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por mi!

7. ”Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a pre-

sent From the Cossack of the Don.

:|

Wolga, Wolga, Mutter

Wolga, Ruhig fließest du da-

hin, |: Ahnst nicht, was ein

Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| “Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-

kozakoj donis tian-ĉi al vi!

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. ”Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская река, Не видала ты подарка От донского казака!

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.“ :|

…  …  …  …  …  …

4/6

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!”

“For at ingen splid skal

være mellem frie mænd,- tag

så Moder Volga, denne

kvinde!” og hans arm om hende

lå.

9. Чтобы не было раздора

Между вольными

людьми, Волга, Волга, мать

родная, На, красавицу возьми!“ 9. Ke neniam ni kver-

elu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara

panjo - La oferon - prenu

ĝin!”

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where the

waters Of the Volga move and sigh.

:|

Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wil-

der Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm

ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la

ter’) en la bluan profun-

daĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ 10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la prin-

cin’ - Ve, deborde ŝin li

puŝas! - Kaj la ondoj voras

ŝin!

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who stand to see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended knee.

:|

Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jam-

merschrei: |: Stirb als Opfer mei-

ner Treue! Stenka Rasin, er ist

frei. :| “Nun agordu ba-

lalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri

ŝi!”

“Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

11. “Что ж вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт,

пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

11. “Diabloj! Kial vi silentas?

Dancu, kantu ja pro

ŝi! Kaj eksonu la kanta-

do, La fratara melodi’!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your eyes? |: Let us thunder out a chanty Of a place where beauty lies.”

:|

…  …  …  …  …  …

5/6

Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga fließet

weiter Über diesen Schrecken-

sort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’ ri-

ver’ iras ŝipoj multkolo-

raj, flirtas flagoj en

aer’.

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Rasin

ud /: med den stærke, stolte både, sejler fra sin døde brud.

:/ 12. Из-за острова на

стрежень, На простор речной

волны, Выплывают расписные Острогрудые челны.

12. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

12. From beyond the wooded island

To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry. :|

…  …  …  …  …  …

6/6

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1038,1036,1037,927,928,1039