1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Stenka Rasin Volga, Vol- ga (Stenjka Rasin)

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Sten’ka Razin

tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de N. N. 20 tradukita de Tr. Jacob Robbins

In den Wellen hinter

Inseln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an auf-

zuwachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

Bag om øen, på den

brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die

Prinzessin, Die er eben erst be-

freit. :| Sur l’ antaŭa Sten-

jka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid ej tænker, har prinsessen i sin

favn.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marria-

ge revel With his beautiful young

bride. :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj mur-

muregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ Men hans mænd er Donkosakker, de er vrede, for de

ved, han har glemt dem for en kvinde, for en nat i kærlighed.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword to

woo; |: One short night, and

Stenka Razin Has become a woman too!”

:|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas

Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta

man’.

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :|

…  …  …  …

2/4

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn bro-

vojn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj

estas nun videbla sange-

bri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi

trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al

la strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:|

Plötzlich tönt ein

dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen

Glück vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| La princino mort-

paliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a

present From the Cossack of the

Don. :|

Wolga, Wolga, Mut-

ter Wolga, Ruhig fließest du da-

hin, |: Ahnst nicht, was ein

Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| ”Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-

kozakoj donis tian-ĉi al vi!

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.“ :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!”

“For at ingen splid

skal være mellem frie mænd,-

tag så Moder Volga, denne

kvinde!” og hans arm om hende

lå.

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and sigh.

:|

…  …  …  …

3/4

Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wil-

der Wut, - |: Wolga, Wolga,

nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

Og han ta’r med stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ 10. Now a silence like the

grave sinks To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :|

Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jam-

merschrei: |: Stirb als Opfer mei-

ner Treue! Stenka Rasin, er ist

frei. :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri ŝi!”

“Men hvad fanden, hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a

chanty Of a place where beauty

lies.” :|

Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga

fließet weiter Über diesen

Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Ra-

sin ud /: med den stærke, stolte både, sejler fra sin døde

brud. :/ 12. From beyond the woo-

ded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:|

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .