1/5

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Vol- ga (Stenka Rasin) Из-за острова на стрежень (Стенька Разин) Sten’ka Razin Sten’ka Razin Volga, Volga (Stenjka Rasin)

tradukita de N. N. 20 tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de Frieder Weigold tradukita de Kristian Langgaard

Bag om øen, på

den brede underskønne

Volgaflod Stenjka Rasins

stolte både ud på nye togter

stod.

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

1. From beyond the wooded island To the river wide and

free Proudly sailed the arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry.

1. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

På den første høvding Stenjka

sidder selv i

bådens stavn, han på kamp

og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

2. На переднем Стенька Разин, Обнявшись,

сидит с княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his

side, |: Drunken, holds a marriage revel With his beautiful young bride. :| 2. Sur l’unua Sten’ka Razin.

Oni gaja vidas

lin. Feliĉega tiu ta-

go! Li edziĝis kun princin’.

Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

Men hans mænd er Donkosakker,

de er vrede, for

de ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные

Атамановы слова.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword

to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman

too!” :| 3. Ŝi mallevas la okulojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma vort’.

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’

…  …  …  …  …

2/5

Stenjka Rasin

hører latter, blodet koger i

hans bryst Over Volgas bre-

de strømme højt nu lyder

Stenjkas røst.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней провозилс

Сам наутро бабой стал .

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented

band, |: And the lovely Per-

sian princess He has circled with

his hand. :| 4. Liaj vi-

roj tamen grumblas:

“Post nur unu

nokto jam Faris ŝi lin mem

virino. Li perfidas nin

pro am’!”

Tiun mokon aŭdas Stenjka,

la terura ata-

man’. Ĉirkaŭbrakas

la persinon li per sia forta

man’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный атаман,

И могучею

рукою Обнял

персиянки стан.

5. His black brows have come together

As the waves of anger

rise, |: And the blood co-

mes rushing swiftly

To his piercing, jetblack eyes. :| 5. Tion aŭdas

kolerante La kozaka kapi-

tan’. Kaj li kaptas la

princinon, Per la forta, ega

man’.

Li la nigrajn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla

sangebri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. Брови черные сошлися,

Надвигается

гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы

глаза.

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and

head and hand,” |: Echo rolls the pe-

aling thunder Of his voice across

the land. :| 6. Fulmas

la okuloj duraj,

Flame ŝtormas

la koler’! Kaj eksonas lia

voĉo Krudglacie kiel

fer’:

“Nu fordonu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia ton-

drovoĉo trans la on-

dojn al la strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Ничего не пожалею,

Буйну голову

отдам!” — Раздается голос

властный По окрестным

берегам.

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide be-

neath the sun, |: You have never seen

a present From the Cossack of

the Don. :| 7. ”Ion ajn, eĉ

mian kapon Ja fordonus mi

por vi! La feliĉon mi ja

trovis. Ĉio estas ŝi por

mi!

La princino mortpaliĝas

(Timo estas

en l’ okul’) kaj silente

aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

…  …  …  …  …

3/5

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. “Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская

река, Не видала ты

подарка От донского

казака!

8. And that peace might rule as always

All my free-born men

and brave, |: Volga, Volga, mo-

ther Volga, Volga, make this girl

a grave.” :| 8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa

vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

“Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Donkozakoj donis tian-ĉi al vi!

”For at ingen splid skal være

mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!“

og hans arm om hende lå.

9. Чтобы не было раздора

Между вольными людьми,

Волга, Волга,

мать родная, На, красавицу

возьми!”

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty

high, |: And he casts her

where the waters Of the Volga move

and sigh. :| 9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu ĝin!“ Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og

kaster ned /: i de dybe,

mørke bølger, sine nætters sa-

lighed. :/ 10. Мощным

взмахом поднимает

Он красавицу

княжну И за борт ее

бросает В набежавшую

волну.

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who

stand to see, |: And the battle-

hardened Cossacks

Sink to weep on bended knee. :| 10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

“Men hvad fanden, hvorfor hænger

I med næbbet?

Bliv kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

11. “Что ж вы, братцы, приуныли?

Эй, ты, Филька,

черт, пляши! Грянем песню

удалую На помин ее

души!..”

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into

your eyes? |: Let us thunder out

a chanty Of a place where be-

auty lies.” :| 11. “Diabloj! Kial vi silentas? Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

“Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

…  …  …  …  …

4/5

Frem fra øen - ud

på dybet stævner Stenjka

Rasin ud /: med den

stærke, stolte både,

sejler fra sin døde brud. :/ 12. Из-за острова

на стрежень, На простор

речной волны,

Выплывают

расписные Острогрудые

челны.

12. From beyond the wooded island

To the river wide and

free, |: Proudly sail the

arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry. :| 12. De l’ insulo,

de la verda, Dum la tempo

de la car’, Naĝas vico da

boatoj, La arme’ de l’

kozakar’.

Jen dum kanto, danco, ludo

sur la ondoj

de l’ river’ iras ŝipoj

multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

…  …  …  …  …

5/5

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1037,927,1039,928,1036