1/6

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Volga (Stenka Rasin) Из-за острова на стрежень (Стенька Разин) Volga, Volga (Stenj- ka Ra- sin) Sten’ka Razin Sten’ka Ra- zin Stenka Rasin

tradukita de N. N. 20 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Frieder Wei- gold tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de N. N. 21

Bag om øen, på den brede

underskønne

Volgaflod Stenjka Ras-

ins stolte både

ud på nye togter stod.

1. Из-за острова на стрежень,

На простор речной волны,

Выплывают

расписные, Острогрудые

челны.

De malantaŭ la insulo

sur la ondoj de l’ river’

iras ŝipoj multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la car’,

Naĝas vico da boatoj,

La arme’ de l’ kozakar’.

1. From beyond the wooded island

To the river wide

and free Proudly sailed

the arrowbreasted

Ships of Cossack yeomanry.

In den Wellen hinter Inseln

Ziehen Kähne malerisch, -

|: Fangen leis an aufzuwachen,

Bang ist jedes Angesicht. :|

På den første høvding Stenjka

sidder selv i bådens stavn,

han på kamp og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

2. На переднем Стенька Разин,

Обнявшись, сидит с княжной,

Свадьбу новую справляет,

Сам веселый и хмельной.

Sur l’ antaŭa Stenjka Razin;

festas la ed-

ziĝon li al princino

el Persujo

en varmega amebri’.

2. Sur l’unua Sten’ka Razin.

Oni gaja vi-

das lin. Feliĉega tiu

tago! Li edziĝis

kun princin’.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess

at his side, |: Drunken, holds

a marriage revel

With his beautiful young bride. :| Stenka Rasin

vorn als erster,

Selig in der Trunkenheit,

|: Hält im Arme die Prinzessin,

Die er eben erst befreit. :|

…  …  …  …  …  …

2/6

Men hans mænd er Donkosakker,

de er vrede,

for de ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

3. А она, потупив очи,

Ни жива и ни

мертва, Молча

слушает хмельные

Атамановы слова.

Sed la viroj murmuregas:

“Tute li forgesis nin.

Nin virino anstataŭos.

Li fariĝis mem virin”’ 3. Ŝi mallevas la okulojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma vort’.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman too!” :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Stenjka Rasin hører latter,

blodet koger i

hans bryst Over Volgas

brede strømme

højt nu lyder Stenjkas røst.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней провозилс

Сам наутро бабой стал .

Tiun mokon aŭdas Stenjka,

la terura ataman’.

Ĉirkaŭbrakas la persinon

li per sia forta man’.

4. Liaj viroj tamen grumblas: “Post nur unu nokto jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro am’!”

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian princess

He has circled with his hand. :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный атаман,

И могучею

рукою Обнял

персиянки стан.

Li la nigrajn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj

liaj estas

nun videbla sangebri’.

5. Tion aŭdas kolerante La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la princinon, Per la forta, ega man’.

5. His black brows have come together As the waves of anger rise, |: And the blood comes rushing swiftly To his piercing, jet-black eyes. :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

…  …  …  …  …  …

3/6

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. Брови черные сошлися,

Надвигается

гроза. Буйной

кровью налилис

Атамановы глаза.

“Nu fordonu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia tondrovoĉo

trans la ondojn al la strand’.

6. Fulmas la okuloj duraj,

Flame ŝtormas la koler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head and hand,” |: Echo rolls the pealing thunder

Of his voice across the land. :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Ничего не пожалею,

Буйну голову

отдам!” — Раздается

голос властный

По окрестным берегам.

La princino mortpaliĝas

(Timo estas en l’ okul’)

kaj silente aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

7. “Ion ajn, eĉ mian kapon Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por mi!

7. ”Volga, Volga, mother Volga, Deep and wide beneath the sun,

|: You have never seen a present From the Cossack of the Don. :| Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er Um geringen Zeitvertreib. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. “Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская река,

Не видала ты

подарка От донского

казака!

”Volga, Volga, patrineto!

Volga, via

estu ŝi! Ne antaŭe

Donkozakoj

donis tianĉi al vi!

8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

8. And that peace might rule as always All my free-born men and brave,

|: Volga, Volga, mother Volga, Volga, make this girl a grave.“ :| Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im Sinn. :|

…  …  …  …  …  …

4/6

”For at ingen splid skal være

mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!“

og hans arm om hende lå.

9. Чтобы не было раздора

Между вольными людьми, Волга, Волга, мать родная,

На, красавицу возьми!”

Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!“ 9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu ĝin!”

9. With a sudden, mighty movement, Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where the waters Of the Volga move and sigh. :|

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Og han ta’r med stærke arme

da sin brud og

kaster ned /: i de dy-

be, mørke bølger,

sine nætters salighed. :/ 10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает

В набежавшую волну.

Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who stand to see, |: And the battlehardened Cossacks Sink to weep on bended knee. :| Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die Flut. :|

“Men hvad fanden, hvorfor hænger

I med næbbet? Bliv kun ved!

Dans og syng de røversange,

syng for hendes sjælefred!”

11. “Что ж вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт, пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

“Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

11. “Diabloj! Kial vi silentas? Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your eyes? |: Let us thunder out a chanty Of a place where beauty lies.” :| Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :|

…  …  …  …  …  …

5/6

Frem fra øen - ud på dybet

stævner Stenjka Rasin ud

/: med den stærke, stolte både,

sejler fra sin døde brud. :/ 12. Из-за

острова на стрежень,

На простор речной волны,

Выплывают

расписные Острогрудые

челны.

Jen dum kanto, danco, ludo

sur la ondoj de l’ river’

iras ŝipoj multkoloraj,

flirtas flagoj en aer’.

12. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la car’,

Naĝas vico da boatoj,

La arme’ de l’ kozakar’.

12. From beyond the wooded island

To the river wide

and free, |: Proudly sail

the arrowbreasted

Ships of Cossack yeomanry. :| Und die

Kähne ziehen weiter,

Und die Kähne ziehen fort,

|: Und die Wolga fließet weiter

Über diesen Schreckensort.

…  …  …  …  …  …

6/6

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperantogrupo.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_ bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_ Rasin .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1037,927,1036,928,1039,1038