1/5

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Sten’ka Razin Stenka Rasin Sten’ka Razin Volga, Volga (Stenjka Rasin)

translated by N. N. 20 translated by Tr. Jacob Robbins translated by N. N. 21 translated by Frieder Weigold translated by Kristian Langgaard

Bag om øen, på den brede underskønne Volgaflod Stenjka Rasins stolte både ud på nye togter stod.

1. From beyond the wooded island To the river wide and free Proudly sailed the arrow-breasted Ships of Cossack yeomanry.

In den Wellen hinter Inseln Ziehen Kähne malerisch, - |: Fangen leis an aufzuwa-

chen, Bang ist jedes Angesicht. :| 1. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

På den første høvding Sten-

jka sidder selv i bådens stavn, han på kamp og strid ej

tænker, har prinsessen i sin favn.

2. On the first is Stenka Razin With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage revel With his beautiful young bride. :| Stenka Rasin vorn als erster, Selig in der Trunkenheit, |: Hält im Arme die Prinzes-

sin, Die er eben erst befreit. :| 2. Sur l’unua Sten’ka Ra-

zin. Oni gaja vidas lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun princin’.

Sur l’ antaŭa Stenjka

Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

Men hans mænd er Donko-

sakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for en

kvinde, for en nat i kærlighed.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman too!” :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

3. Ŝi mallevas la okulojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj mort’ Ŝi aŭskultas en silento Al sincera, firma vort’.

Sed la viroj murmure-

gas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’

…  …  …  …  …

2/5

Stenjka Rasin hører latter, blodet koger i hans bryst Over Volgas brede strømme højt nu lyder Stenjkas røst.

4. Stenka Razin hears the jeering Of his discontented band, |: And the lovely Persian princess He has circled with his hand. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

4. Liaj viroj tamen grumblas:

“Post nur unu nokto jam Faris ŝi lin mem virino. Li perfidas nin pro am’!”

Tiun mokon aŭdas

Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persi-

non li per sia forta man’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rushing

swiftly To his piercing, jet-black eyes. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

5. Tion aŭdas kolerante La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la princinon, Per la forta, ega man’.

Li la nigrajn brovojn

sulkas Fulmotondro estas li. En okuloj liaj estas nun videbla sangebri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for, Life and heart, and head and hand,” |: Echo rolls the pealing thunder Of his voice across the land. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

6. Fulmas la okuloj duraj, Flame ŝtormas la koler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

“Nu fordonu, mi trezo-

ron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondrovoĉo trans la ondojn al la

strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga, Deep and wide beneath the sun, |: You have never seen a present From the Cossack of the Don. :| Plötzlich tönt ein dumpf Ge-

murre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück ver-

gißt er Um geringen Zeitvertreib. :| 7. ”Ion ajn, eĉ mian kapon Ja fordonus mi por vi! La feliĉon mi ja trovis. Ĉio estas ŝi por mi!

La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’ okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la terurul’:

…  …  …  …  …

3/5

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and brave, |: Volga, Volga, mother Volga, Volga, make this girl a grave.“ :| Wolga, Wolga, Mutter Wol-

ga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Don-

kosake Fürchterliches hat im Sinn.

:| 8. Volga, Volga, kara panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas mi?

”Volga, Volga, patrine-

to! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-kozakoj donis tian-ĉi al vi!

“For at ingen splid skal være mellem frie mænd,- tag så Moder Volga, denne kvin-

de!” og hans arm om hende lå.

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where the waters Of the Volga move and sigh. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

9. Ke neniam ni kverelu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara panjo - La oferon - prenu ĝin!“ Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

Og han ta’r med stærke ar-

me da sin brud og kaster ned /: i de dybe, mørke bølger, sine nætters salighed. :/ 10. Now a silence like the grave sinks To all those who stand to see, |: And the battle-hardened Cossacks Sink to weep on bended knee. :| Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder

Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein

Opfer! Und er wirft sie in die Flut.

:| 10. Kaj per ambaŭ fortaj

manoj, Dum ektimas la princin’ - Ve, deborde ŝin li puŝas! - Kaj la ondoj voras ŝin!

Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profun-

daĵon, kaj ŝin glutas la river’.

“Men hvad fanden, hvorfor

hænger I med næbbet? Bliv kun ved! Dans og syng de røversange, syng for hendes sjælefred!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into your eyes? |: Let us thunder out a chanty Of a place where beauty lies.” :| Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammer-

schrei: |: Stirb als Opfer meiner

Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :| 11. “Diabloj! Kial vi silen-

tas? Dancu, kantu ja pro ŝi! Kaj eksonu la kantado, La fratara melodi’!”

“Nun agordu balalajko-

jn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

…  …  …  …  …

4/5

Frem fra øen - ud på dybet stævner Stenjka Rasin ud /: med den stærke, stolte

både, sejler fra sin døde brud. :/ 12. From beyond the wooded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-breasted Ships of Cossack yeomanry. :| Und die Kähne ziehen wei-

ter, Und die Kähne ziehen fort, |: Und die Wolga fließet wei-

ter Über diesen Schreckensort.

12. De l’ insulo, de la verda, Dum la tempo de la car’, Naĝas vico da boatoj, La arme’ de l’ kozakar’.

Jen dum kanto, danco,

ludo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

…  …  …  …  …

5/5

Translation of the Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into Danish by N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Translation of the Russian poem “Изза острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into English by Tr. Jacob Robbins on 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Translation of the Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into German by N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Translation  of  the
Russian  poem  “Из-за

острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into Esperanto by Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.

Translation  of  the

Russian poem “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” by Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) into Esperanto by Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1037,1039,1038,928,1036