1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Sten’ka Razin Stenka Rasin

Volga, Vol- ga (Stenjka Rasin)

tradukita de N. N. 20 tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard

Bag om øen, på den

brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

In den Wellen hinter

Inseln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an auf-

zuwachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid

ej tænker, har prinsessen i sin

favn.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marria-

ge revel With his beautiful young

bride. :| Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die

Prinzessin, Die er eben erst be-

freit. :| Sur l’ antaŭa Sten-

jka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

Men hans mænd er

Donkosakker, de er vrede, for de

ved, han har glemt dem for

en kvinde, for en nat i kærlighed.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword to

woo; |: One short night, and

Stenka Razin Has become a woman too!”

:| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj mur-

muregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas

Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta

man’.

…  …  …  …

2/4

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovojn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj

estas nun videbla sange-

bri’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al la strand’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a

present From the Cossack of the

Don. :| Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la teru-

rul’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.” :| Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du da-

hin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| “Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Donkozakoj donis tian-ĉi al vi!

”For at ingen splid

skal være mellem frie mænd,-

tag så Moder Volga, denne

kvinde!“ og hans arm om hende

lå.

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and sigh.

:| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la viri-

net’!”

…  …  …  …

3/4

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ 10. Now a silence like the

grave sinks To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :| Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

“Men hvad fanden,

hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a

chanty Of a place where beauty

lies.” :| Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist

frei. :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri ŝi!”

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Ra-

sin ud /: med den stærke,

stolte både, sejler fra sin døde

brud. :/ 12. From beyond the woo-

ded island To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:| Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .