1/5

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Vol- ga (Stenka Rasin) Sten’ka Razin Stenka Ra- sin Volga, Volga (Stenjka Rasin) Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

tradukita de N. N. 20 tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de N. N. 21 tradukita de Kristian Langgaard

Bag om øen, på

den brede underskønne

Volgaflod Stenjka Rasins

stolte både ud på nye togter

stod.

1. From beyond the wooded island To the river wide and

free Proudly sailed the arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry.

In den Wellen hinter Inseln Ziehen Kähne malerisch, - |: Fangen leis an aufzuwachen, Bang ist jedes Angesicht. :| De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

1. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

På den første høvding Stenjka

sidder selv i bådens stavn,

han på kamp og strid ej tænker,

har prinsessen i sin favn.

2. On the first is Stenka Razin With a princess at his

side, |: Drunken, holds a marriage revel With his beautiful young bride. :| Stenka Rasin vorn als erster, Selig in der Trunkenheit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst befreit. :| Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

2. На переднем Стенька Разин, Обнявшись,

сидит с княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и хмельной.

Men hans mænd er Donkosakker,

de er vrede, for

de ved, han har glemt

dem for en kvinde,

for en nat i kærlighed.

3. But behind them rose a whisper, “He has left his sword

to woo; |: One short night, and Stenka Razin Has become a woman

too!” :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’ 3. А она, потупив

очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает хмельные

Атамановы слова.

…  …  …  …  …

2/5

Stenjka Rasin

hører latter, blodet koger i

hans bryst Over Volgas bre-

de strømme højt nu lyder

Stenjkas røst.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented

band, |: And the lovely Per-

sian princess He has circled with

his hand. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas Stenjka,

la terura ata-

man’. Ĉirkaŭbrakas

la persinon

li per sia forta man’.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял! Только ночь с ней провозилс Сам наутро бабой стал .

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

5. His black brows have come together

As the waves of anger

rise, |: And the blood

comes rushing swiftly

To his piercing, jetblack eyes. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovojn sulkas

Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla

sangebri’.

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный атаман, И могучею рукою

Обнял персиянки стан.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and

head and hand,” |: Echo rolls the pe-

aling thunder Of his voice across

the land. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi trezoron

la plej belan de l’ amant’!”

sonas lia ton-

drovoĉo trans la on-

dojn al la strand’.

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью налилис Атамановы глаза.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide be-

neath the sun, |: You have never

seen a present From the Cossack of

the Don. :| Plötzlich tönt

ein dumpf Gemurre:

Er verrät uns um

ein Weib, |: All der Seinen

Glück vergißt er

Um geringen Zeitvertreib. :| La princino

mortpaliĝas

(Timo estas

en l’ okul’) kaj silente

aŭdas jenajn

vortojn de la terurul’:

7. ”Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!“ — Раздается голос властный По окрестным берегам.

…  …  …  …  …

3/5

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

8. And that peace might rule as always

All my free-born men

and brave, |: Volga, Volga, mo-

ther Volga, Volga, make this girl

a grave.” :| Wolga, Wol-

ga, Mutter Wolga,

Ruhig fließest du

dahin, |: Ahnst nicht,

was ein Donkosake

Fürchterliches hat im Sinn. :| “Volga, Volga,

patrineto! Volga, via

estu ŝi! Ne antaŭe

Donkozakoj

donis tian-ĉi al vi!

8. ”Волга, Волга, мать родная, Волга, русская река, Не видала ты подарка От донского казака!

“For at ingen splid skal være

mellem frie mænd,- tag så

Moder Volga, denne kvinde!”

og hans arm om hende lå.

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty

high, |: And he casts her

where the waters Of the Volga move

and sigh. :| .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek batalo!

Tial - jen la virinet’!“ 9. Чтобы не было раздора

Между вольными людьми, Волга, Волга, мать родная, На, красавицу возьми!”

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og

kaster ned /: i de dybe,

mørke bølger, sine nætters sa-

lighed. :/ 10. Now a silence like

the grave sinks To all those who

stand to see, |: And the battle-

hardened Cossacks

Sink to weep on bended knee. :| Vorn als erster

Stenka Rasin Hebt das Weib in

wilder Wut, - |: Wolga, Wol-

ga, nimm ein Opfer!

Und er wirft sie in die Flut. :| Kaj li ĵetas la

persinon (la plej karan

sur la ter’) en la bluan

profundaĵon,

kaj ŝin glutas la river’.

10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

“Men hvad fanden, hvorfor hænger

I med næbbet?

Bliv kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry!

What has got into

your eyes? |: Let us thunder out

a chanty Of a place where be-

auty lies.” :| Und er sieht sie

untergehen, Hört noch ih-

ren Jammerschrei:

|: Stirb als Opfer meiner Treue!

Stenka Rasin, er ist frei. :| “Nun agordu

balalajkojn!

Ludi, danci

volas ni! Estu gajaj,

kamaradoj je la belme-

mor’ pri ŝi!”

11. “Что ж вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт, пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

…  …  …  …  …

4/5

Frem fra øen - ud

på dybet stævner Stenjka

Rasin ud /: med den

stærke, stolte både,

sejler fra sin døde brud. :/ 12. From beyond the

wooded island To the river wide and

free, |: Proudly sail the

arrow-breasted Ships of Cossack yeo-

manry. :| Und die Kähne

ziehen weiter,

Und die Kähne

ziehen fort, |: Und die Wolga

fließet weiter Über diesen

Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

12. Из-за острова на стрежень, На простор речной волны, Выплывают

расписные Острогрудые челны.

…  …  …  …  …

5/5

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_ bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_ Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

http://www.poezio.net/version?poem-id=478&version-id=1037,1039,1038,1036,927