1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Volga, Vol- ga (Stenjka Rasin)

Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

Sten’ka Razin

tradukita de N. N. 20 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Tr. Jacob Robbins

Bag om øen, på den

brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

De malantaŭ la

insulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

1. Из-за острова на стрежень,

На простор речной

волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid

ej tænker, har prinsessen i sin

favn.

Sur l’ antaŭa

Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

2. На переднем Стенька Разин,

Обнявшись, сидит с

княжной, Свадьбу новую

справляет, Сам веселый и

хмельной.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marria-

ge revel With his beautiful young

bride. :|

Men hans mænd er

Donkosakker, de er vrede, for de

ved, han har glemt dem

for en kvinde, for en nat i kærlighed.

Sed la viroj mur-

muregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ 3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает

хмельные Атамановы слова.

3. But behind them rose a whisper,

“He has left his sword to

woo; |: One short night, and

Stenka Razin Has become a woman too!”

:|

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

Tiun mokon

aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la

persinon li per sia forta

man’.

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней

провозилс Сам наутро бабой

стал .

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :|

…  …  …  …

2/4

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

Li la nigrajn bro-

vojn sulkas Fulmotondro

estas li. En okuloj liaj

estas nun videbla san-

gebri’.

5. Этот ропот и насмешки Слышит грозный

атаман, И могучею рукою Обнял персиянки

стан.

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

“Nu fordonu, mi

trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al

la strand’.

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы глаза.

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

La princino mort-

paliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

7.  “Ничего  не

пожалею, Буйну голову отдам!”

— Раздается голос

властный По окрестным

берегам.

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a

present From the Cossack of the

Don. :|

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

”Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-

kozakoj donis tian-ĉi al vi!

8. “Волга, Волга, мать родная,

Волга, русская река, Не видала ты

подарка От донского казака!

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.” :|

“For at ingen splid

skal være mellem frie mænd,-

tag så Moder Volga, denne

kvinde!” og hans arm om hen-

de lå.

Inter liberuloj

estu

- Volga, Volga, patrinet’

nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!“ 9. Чтобы не было

раздора Между вольными людьми,

Волга, Волга, мать

родная, На, красавицу

возьми!”

9. With a sudden, mighty movement,

Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and

sigh. :|

…  …  …  …

3/4

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу

княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :|

“Men hvad fanden,

hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

“Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri ŝi!”

11.  “Что  ж

вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт,

пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a

chanty Of a place where beauty

lies.” :|

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Ra-

sin ud /: med den stærke,

stolte både, sejler fra sin døde

brud. :/ Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

12. Из-за острова на стрежень, На простор речной

волны, Выплывают

расписные Острогрудые челны.

12. From beyond the wooded island

To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:|

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .

Traduko  de  la  Ru-
sa  poemo  “Из-за

острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .