1/4

Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников, Дмитрий Николаевич Садовников,

Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Volga, Volga (Stenjka Ra- sin)

Sten’ka Razin

Sten’ka Razin

tradukita de N. N. 20 tradukita de Kristian Langgaard tradukita de Tr. Jacob Robbins tradukita de Frieder Weigold

Bag om øen, på den

brede underskønne Vol-

gaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

1. From beyond the wooded island

To the river wide and free Proudly sailed the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

1. De l’ insulo, de la verda,

Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boa-

toj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid

ej tænker, har prinsessen i sin

favn.

Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

2. On the first is Stenka Razin

With a princess at his side, |: Drunken, holds a marriage

revel With his beautiful young

bride. :| 2. Sur l’unua Sten’ka

Razin. Oni gaja vidas lin. Feliĉega tiu tago! Li edziĝis kun prin-

cin’.

Men hans mænd er

Donkosakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for

en kvinde, for en nat i kærlighed.

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ 3. But behind them rose a

whisper, “He has left his sword to

woo; |: One short night, and Sten-

ka Razin Has become a woman too!”

:| 3. Ŝi mallevas la oku-

lojn. Kvazaŭ inter viv’ kaj

mort’ Ŝi aŭskultas en silen-

to Al sincera, firma

vort’.

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

Tiun mokon aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta

man’.

4. Stenka Razin hears the jeering

Of his discontented band, |: And the lovely Persian

princess He has circled with his

hand. :| 4. Liaj viroj tamen grumblas: “Post nur unu nokto

jam Faris ŝi lin mem viri-

no. Li perfidas nin pro

am’!”

…  …  …  …

2/4

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

Li la nigrajn bro-

vojn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj

estas nun videbla sange-

bri’.

5. His black brows have come together

As the waves of anger rise, |: And the blood comes rus-

hing swiftly To his piercing, jet-black

eyes. :| 5. Tion aŭdas kole-

rante La kozaka kapitan’. Kaj li kaptas la prin-

cinon, Per la forta, ega

man’.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

“Nu fordonu, mi

trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al

la strand’.

6. “I will give you all you ask for,

Life and heart, and head

and hand,” |: Echo rolls the pealing

thunder Of his voice across the land.

:| 6. Fulmas la okuloj

duraj, Flame ŝtormas la ko-

ler’! Kaj eksonas lia voĉo Krudglacie kiel fer’:

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

La princino mort-

paliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

7. “Volga, Volga, mother Volga,

Deep and wide beneath the

sun, |: You have never seen a pre-

sent From the Cossack of the

Don. :| 7. ”Ion ajn, eĉ mian

kapon Ja fordonus mi por

vi! La feliĉon mi ja tro-

vis. Ĉio estas ŝi por mi!

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

“Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-

kozakoj donis tian-ĉi al vi!

8. And that peace might rule as always

All my free-born men and

brave, |: Volga, Volga, mother Vol-

ga, Volga, make this girl a gra-

ve.” :| 8. Volga, Volga, kara

panjo, Ho rivera rusa vi! Kiam vidis vi oferon, kian nun fordonas

mi?

“For at ingen splid skal

være mellem frie mænd,-

tag så Moder Volga, denne

kvinde!” og hans arm om hende

lå.

Inter liberuloj estu - Volga, Volga, pa-

trinet’ nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!“ 9. With a sudden, mighty

movement, Razin lifts the beauty high, |: And he casts her where

the waters Of the Volga move and sigh.

:| 9. Ke neniam ni kver-

elu Pro la persa belulin’: Volga, Volga, kara

panjo - La oferon - prenu

ĝin!”

…  …  …  …

3/4

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

10. Now a silence like the grave sinks

To all those who stand to

see, |: And the battle-hardened

Cossacks Sink to weep on bended

knee. :| 10. Kaj per ambaŭ fortaj manoj, Dum ektimas la prin-

cin’ - Ve, deborde ŝin li

puŝas! - Kaj la ondoj voras

ŝin!

“Men hvad fanden,

hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

“Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri

ŝi!”

11. “Dance, you fool, and men, make merry! What has got into your

eyes? |: Let us thunder out a chan-

ty Of a place where beauty

lies.” :| 11. “Diabloj! Kial vi

silentas? Dancu, kantu ja pro

ŝi! Kaj eksonu la kanta-

do, La fratara melodi’!”

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Rasin

ud /: med den stærke,

stolte både, sejler fra sin døde

brud. :/ Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’

river’ iras ŝipoj multko-

loraj, flirtas flagoj en

aer’.

12. From beyond the wooded island

To the river wide and free, |: Proudly sail the arrow-

breasted Ships of Cossack yeomanry.

:| 12. De l’ insulo, de la

verda, Dum la tempo de la

car’, Naĝas vico da boa-

toj, La arme’ de l’ koza-

kar’.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperantoinstruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Anglan de Tr. Jacob Robbins en 1921.

Arg-478-1039 (2010-03-09 17:06:16)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // ingeb. org/ songs/ stenkara. html .

Traduko de la Ru-

sa  poemo  “Из-
за  острова  на

стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Frieder Weigold.

Arg-478-928 (2009-10-30 16:18:33)

Mi, Manfred Retzlaff, ricevis en 2008-10-09 tiun ĉi Esperantigon de la konata rusa kanto de s-ano Frieder Weigold (Birkenstr. 12, D-82178 Puchheim), dum kunveno de la Munkena Esperanto-grupo.