1/4

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,

Volga, Volga (Stenka Rasin)

Volga, Volga (Stenjka Ra- sin)

Stenka Rasin Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)

tradukita de N. N. 20 tradukita de Kristian Langgaard

tradukita de N. N. 21

Bag om øen, på den

brede underskønne Volgaflod Stenjka Rasins stolte

både ud på nye togter stod.

De malantaŭ la in-

sulo sur la ondoj de l’ ri-

ver’ iras ŝipoj multkolo-

raj, flirtas flagoj en

aer’.

In den Wellen hinter

Inseln Ziehen Kähne male-

risch, - |: Fangen leis an aufzu-

wachen, Bang ist jedes Ange-

sicht. :| 1. Из-за острова на

стрежень, На простор речной

волны, Выплывают

расписные, Острогрудые челны.

På den første høvding

Stenjka sidder selv i bådens

stavn, han på kamp og strid ej

tænker, har prinsessen i sin

favn.

Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Per-

sujo en varmega ame-

bri’.

Stenka Rasin vorn als

erster, Selig in der Trunken-

heit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst befreit.

:|

2.  На  переднем

Стенька Разин, Обнявшись, сидит с

княжной, Свадьбу новую справляет, Сам веселый и

хмельной.

Men hans mænd er

Donkosakker, de er vrede, for de ved, han har glemt dem for

en kvinde, for en nat i kærlighed.

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis

nin. Nin virino ansta-

taŭos. Li fariĝis mem vi-

rin”’ .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

3. А она, потупив очи, Ни жива и ни мертва, Молча слушает

хмельные Атамановы слова.

Stenjka Rasin hører

latter, blodet koger i hans

bryst Over Volgas brede

strømme højt nu lyder Stenjkas

røst.

Tiun mokon aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta

man’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

4. Позади их слышен ропот:

- Нас на бабу променял!

Только ночь с ней

провозилс Сам наутро бабой стал

.

…  …  …  …

2/4

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

Li la nigrajn brovo-

jn sulkas Fulmotondro estas

li. En okuloj liaj estas nun videbla sange-

bri’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

5. Этот ропот и насмешки

Слышит грозный

атаман, И могучею рукою Обнял персиянки стан.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

“Nu fordonu, mi

trezoron la plej belan de l’

amant’!” sonas lia tondro-

voĉo trans la ondojn al

la strand’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

6. Брови черные сошлися, Надвигается гроза. Буйной кровью

налилис Атамановы глаза.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

La princino mort-

paliĝas (Timo estas en l’

okul’) kaj silente aŭdas

jenajn vortojn de la teru-

rul’:

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein

Weib, |: All der Seinen Glück

vergißt er Um geringen Zeitver-

treib. :| 7. “Ничего не пожалею, Буйну голову отдам!”

— Раздается голос

властный По окрестным берегам.

....................................... ....................................... ....................................... .......................................

“Volga, Volga, pa-

trineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-

kozakoj donis tian-ĉi al vi!

Wolga, Wolga, Mutter

Wolga, Ruhig fließest du da-

hin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im

Sinn. :| 8. ”Волга, Волга, мать

родная, Волга, русская река, Не видала ты подарка От донского казака!

“For at ingen splid skal

være mellem frie mænd,- tag

så Moder Volga, denne

kvinde!” og hans arm om hende

lå.

Inter liberuloj estu - Volga, Volga, pa-

trinet’ nek malpaco nek

batalo! Tial - jen la viri-

net’!“ .................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

9. Чтобы не было раздора

Между вольными

людьми, Волга, Волга, мать

родная, На, красавицу возьми!”

…  …  …  …

3/4

Og han ta’r med

stærke arme da sin brud og kaster

ned /: i de dybe, mørke

bølger, sine nætters salighed.

:/ Kaj li ĵetas la per-

sinon (la plej karan sur la

ter’) en la bluan profun-

daĵon, kaj ŝin glutas la ri-

ver’.

Vorn als erster Stenka

Rasin Hebt das Weib in wil-

der Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm

ein Opfer! Und er wirft sie in die

Flut. :| 10. Мощным взмахом поднимает Он красавицу княжну И за борт ее бросает В набежавшую волну.

“Men hvad fanden,

hvorfor hænger I med næbbet? Bliv

kun ved! Dans og syng de

røversange, syng for hendes

sjælefred!”

“Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas

ni! Estu gajaj, kama-

radoj je la belmemor’ pri

ŝi!”

Und er sieht sie unter-

gehen, Hört noch ihren Jam-

merschrei: |: Stirb als Opfer mei-

ner Treue! Stenka Rasin, er ist

frei. :| 11. “Что ж вы, братцы, приуныли? Эй, ты, Филька, черт,

пляши! Грянем песню удалую На помин ее души!..”

Frem fra øen - ud på

dybet stævner Stenjka Rasin

ud /: med den stærke,

stolte både, sejler fra sin døde brud.

:/ Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’ ri-

ver’ iras ŝipoj multkolo-

raj, flirtas flagoj en

aer’.

Und die Kähne ziehen

weiter, Und die Kähne ziehen

fort, |: Und die Wolga fließet

weiter Über diesen Schrecken-

sort.

12. Из-за острова на стрежень,

На простор речной

волны, Выплывают расписные Острогрудые челны.

…  …  …  …

4/4

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Danan de N. N. 20.

Arg-478-1037 (2010-03-08 12:16:20)

Aperinte en 1947 en la kant-libro “DLEA-Kantaro” eldonita de Dana Laborista Esperanto-Asocio (DLEA), n-ro 100 kaj en la kantlibro “Store Esperanto-Sangbog”, SEFO 1939, n-ro 31. Vidu la retejon esperantonia. dk sub http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Verkinto de tiu ĉi Rusa poemo estas Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883).

Arg-478-927 (2010-03-07 18:59:55)

Pri la aŭtoro vidu ankaŭ la informojn sub http: // ru. wikipedia. org , la ruslingva parto de Wikipedia. Informoj pri la kanto, la melodio kaj diversaj versioj de la kanto estas troveblaj en la retejo http: // a-pesni. golosa. info/ popular20/ izzaostrova. htm .