1/3

Дмитрий Николаевич Садовников,  Дмитрий Николаевич Садовников,
Stenka Rasin  Volga, Volga (Stenjka Rasin)
tradukita de N. N. 21  tradukita de Kristian Langgaard

In den Wellen hinter Inseln Ziehen Kähne malerisch, - |: Fangen leis an aufzuwachen, Bang ist jedes Angesicht. :| De malantaŭ la insulo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

Stenka Rasin vorn als erster, Selig in der Trunkenheit, |: Hält im Arme die Prinzessin, Die er eben erst befreit. :| Sur l’ antaŭa Stenjka Razin; festas la edziĝon li al princino el Persujo en varmega amebri’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Sed la viroj murmuregas: “Tute li forgesis nin. Nin virino anstataŭos. Li fariĝis mem virin”’

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Tiun mokon aŭdas Stenjka, la terura ataman’. Ĉirkaŭbrakas la persinon li per sia forta man’.

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Li la nigrajn brovojn sulkas Fulmotondro estas li. En okuloj liaj estas nun videbla sangebri’.

…  …

2/3

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

“Nu fordonu, mi trezoron la plej belan de l’ amant’!” sonas lia tondrovoĉo trans la ondojn al la strand’.

Plötzlich tönt ein dumpf Gemurre: Er verrät uns um ein Weib, |: All der Seinen Glück vergißt er Um geringen Zeitvertreib. :| La princino mortpaliĝas (Timo estas en l’ okul’) kaj silente aŭdas jenajn vortojn de la terurul’:

Wolga, Wolga, Mutter Wolga, Ruhig fließest du dahin, |: Ahnst nicht, was ein Donkosake Fürchterliches hat im Sinn. :| “Volga, Volga, patrineto! Volga, via estu ŝi! Ne antaŭe Don-kozakoj donis tian-ĉi al vi!

.................................................. .................................................. .................................................. ..................................................

Inter liberuloj estu

- Volga, Volga, patrinet’ nek malpaco nek batalo! Tial - jen la virinet’!”

Vorn als erster Stenka Rasin Hebt das Weib in wilder Wut, - |: Wolga, Wolga, nimm ein Opfer! Und er wirft sie in die Flut. :| Kaj li ĵetas la persinon (la plej karan sur la ter’) en la bluan profundaĵon, kaj ŝin glutas la river’.

Und er sieht sie untergehen, Hört noch ihren Jammerschrei: |: Stirb als Opfer meiner Treue! Stenka Rasin, er ist frei. :| “Nun agordu balalajkojn! Ludi, danci volas ni! Estu gajaj, kamaradoj je la belmemor’ pri ŝi!”

…  …

3/3

Und die Kähne ziehen weiter, Und die Kähne ziehen fort, |: Und die Wolga fließet weiter Über diesen Schreckensort.

Jen dum kanto, danco, ludo sur la ondoj de l’ river’ iras ŝipoj multkoloraj, flirtas flagoj en aer’.

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en la Germanan de N. N. 21.

Arg-478-1038 (2010-03-09 15:31:43)

Mi, Manfred Retzlaff, trovis tiun ĉi germanigon de la kanto en http: // www. musicanet. org/ robokopp/ Lieder/ stenkara. html . Latinskriba aliskribo kaj laŭvorta germanigo troveblas en http: // www. kaikracht. de/ balalaika/ songs/ izza_bal. htm . Vidu ankaŭ la vikipedian retejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Stenka_Rasin .

Traduko de la Rusa poemo “Из-за острова на стрежень (Стенька Разин)” de Дмитрий Николаевич Садовников (Dmitrij Nikolajeviĉ Sadownikow, ∗1847 – †1883) en Esperanton de Kristian Langgaard (∗1894 – †1957).

Arg-478-1036 (2010-03-08 21:19:37)

Mi, Manfred Retzlaff, prenis tiun ĉi esperantigon el la reta kolekto “http://www.esperantonia.dk”. kiun kunmetis s-ro Lars Kromann (Stenbrydervej 6, Værløse, DK4640 Fakse, Danio, lars. kromann@ mail. dk ). Vidu la retejon http: // www. esperantonia. dk/ volga. htm . Kristian Langgaard estis dana Esperantista verkisto kaj Esperanto-instruisto. Vidu ekzemple: http: // www. esperantonia. dk/ lingvaj. htm . Pri lia vivo kaj verko vidu ankaŭ la artikolon http: // www. esperantonia. dk/ bio-langgaard. htm .