1/4

Franz Theodor Ludorff, Franz Theodor Ludorff,

Franz Theodor Ludorff,

La puto de Bekumo De Biäkemer Raothues-Pütt Der Beckumer Rathaus-Brunnen

tradukita de Manfred Retzlaff

tradukita de Karl-Heinz Hellmann

Rigardas tiun bil-

don, vi stultuloj, sen komp-

reno; miregis vi pro tiu ĉi brakar-gambara

ĉeno. Ĉi tio estas stultaĵar’ pri la Bekuma urba-

nar’.

Ji Narrn, ji seit dat Beld dao

an, un kriegt et nig by’n eene; Wat dao de Strank bedüden

kann met so viel Arms un Beene. So lustert: T’is ne Narrerie von Biäkem un de Büörgerie.

......................................... ......................................... ......................................... ......................................... ......................................... .........................................

La puto de Bekumo

da kot’ estis iam plena. Ĉerpadis oni vane, la laboro estis pena. La inoj ekscitante sin l’ urbestron skoldis

je la fin’:

De Pütt to Biäkem was äs

vull van Äöserie un Muedde. Man mog pütten, wat man

pütten wull, et quam der niks to guedde. De Möers de wüörden

endlicks wahn un schnauden den

Büörmester an:

Der Pütt in Beckum war mal voll, voll von Schmutz und Schlamm, man konnte sich bemühen toll, es kam nichts Klares oben an. Die Leute waren ärgerlich; Angst den Bürgermeister schon beschlich.

“Sentaŭga estro estas

vi! Ne helpas la kirlado ĉe tiu puto-

malfunkci’! Ne eblas kuirado. Ĉi tiun akvon kun la

kot’ vi drinku mem, vi

idiot’!”

“Is dat us auk ne Obrigkeit! Wat hölpt us all dat Stuo-

ken? Wenn usse vulle Pütt nich

geiht, wu könn wi Kaffee kuoken? De Muedde un den Gausen-

dreck, den supt Ji sölfst, Ji aolle

Geck!“ ”Ist das eine komische Obrigkeit!“ Sie sagten noch andere schlimme Sachen. ”Wenn unser voller Pütt nicht geit, wie sollen wir Kaffee machen?. Den Schmutz und den Gossendreck, wer ihn trinkt ist mächtig geck.“

…  …  …

2/4

Kaj konsternite tiu

ĉi la urb-konsilantaron kunvokis al urb-

konsili’ por studi la temaron. Diskutis ili kun fer-

vor’ de l’ oka ĝis la dua

hor’.

De Büörmester trock de

Aohrn bi Kopp un reip den Raot bineene; se saiten un studeerden

dropp van acht Uhr bes no eene. “Wu schafft wi men de Driet

herut? Et geiht sien Liäwedag nich

guet!”

Der Bürgermeister drückte die Ohren un-

ters Fell und rief: “Her mit dem Rat, mit ihm muß

ich wägen.” Alle Räte kamen zum Raten und Beraten

schnell, die Zeit verging, doch Angst beschlich die

Mägen, ob wir die Sonne noch mal seh’n? Liegt dran, welchen Rat wir geben.

“Ja eblus”, jen konsi-

lian’, “kun viroj pendigan-

taj sin reciproke per la

man’ ĝisfunde atingantaj.” “Bonega estas la

ide’!” ekkriis ĉiuj, ĝojis tre.

Raot Schleif, de sprack: “Mi

dücht, et gönk wenn wi’n Tropp Mannslüe

naimen, un een sick dann an’n annern

hönk, bes se nao unnen quaimen.” Dao schreiden alle in den

Saal: “Wahrhaftig, ’t geiht, de

Dunner hal!”

Rat Schleif ruft, indem er sich nach vorne

zwängt: “Wenn wir einen Trupp Männer nähmen und sich der eine an den andern hängt, bis sie nach unten kämen?” “Wahrhaftig!” schrien alle im Saal, “das geht”, und applaudierten noch und

noch einmal.

Urbestro kaj konsi-

lantar’ ĝin faris nun tuj po-

ste, kaj viroj el la urba-

nar’ kunhelpis eĉ senko-

ste. Plej supre pendis

Jan’ Birdul’, ĉar estis li la plejfor-

tul’.

Un äs se säggten, moken’t

gliek Büörmester un de Räöde. Biäkemer Büörger stellden

sick vüör Geld un guedde Wäöde. Hans Vuegelnest quam buo-

wen an, he was uoppenbaor de

stärkste Mann.

Wie immer, machten sie es sofort.

Bürgermeister und der Rat

mit vielen Bürgern hier vom Ort,

für Geld und gute Worte, frisch zur Tat. Jans Vuegelnest kam obenan, er war bekannt als stärkster Mann.

…  …  …

3/4

Kaj kiam nun la tuta

ĉen’ malsupren pendis

tie, dolorojn Jano’ sentis

en la brakoj, vokis krie: “Ho, kara Manjo, ku-

ru vi! Bezonas nepre bran-

don mi!”

Un äs der nu de ganze Strank honk in de Pütt herunner, dao wuorden Hans de Aams

to lank, et was auk gar kien Wunner. “Segg, Mieke, gaoh nao’n

Hüöker hen un hal mi gau ’n blaoen

Twän!”

Und als der ganze Strang hing im Pütt herunter, da wurden den Männern die Arme lang, es war auch gar kein Wunder. Jans zu Mieke: “Geh nach Müögkers Knei-

pe und hol mir einen Kautabak.”

“Vin tenu firme!” vo-

kis li, dum estis ŝi survoje, al la aliaj, “devas mi enmanen sputi foje.” Li faris ĝin, ne tenis

plu, kaj ĉiuj kuŝis en la

tru’.

Dat Wief, dat leip in vullen

Trott, Hans konn koum Aom mehr

kriegen, “He Jungens, haol ju fast! Ick

mott mi äs in de Hänne spiggen!” He dai’t – un ehr he ’n Baum

wier pock, dao läggen se alle in’t deipe

Lock.

Die Frau lief schnell, den Autrag zu erfüllen

best. Die Luft wurd knapp im Pütt, die Körper

begannen zu mucken. Da sagte Jans: “Jungs, haltet euch fest, ich muß mal in die Hände spucken.” Gesagt, getan, un eh’ er ergriff den querlie-

genden Baum, lagen alle tief unten im Gossenschaum.

…  …  …

4/4

Traduko de la Basgermana poemo “De Biäkemer Raothues-Pütt” de Franz Theodor Ludorff (∗1801) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-

04) en 2002-05-05.

MR-334-3 / Arg-476-920 (2008-08-03 23:59:01)

Tradukita en la Internacian Lingvon de Manfredo Ratislavo (Manfred Retzlaff) en Novembro/Decembro 2000, laŭ la origina vestfalia-platgermana teksto, kiun en la jaro 1834 verkis la Monastera justic.-komisaro FRANZ THEODOR LUDORFF (* 1801) por mistifiki la Bekumanojn. La Monasteraj popol-kantistoj FLÖR (BERNHARD FRIEDRICH WALL-BAUM, † 1840) kaj KÖSTERS (el la urbo Münster/Westfalen) diskonigis ĝin en 1838/39 sur la Monastera jar-foiro ‘Send’ per kantfolio. Oni kantis la mokkanton laŭ melodio de HANS DRENKEPOHL kaj OSSENBIECK. (Tiuj verŝajne estas la kaŝnomoj de la kantistoj Flör kaj Kösters, kiuj disvastigis la tekston de la kanto sur propraj flugfolioj.) Laŭ unua strofo rilatas al bildigo, kiu aperis en la Bekuma karnavala flugfolio “Der Faschingsbote von Freudenthal an der Aa” (= “La karnavala mesaĝisto”), aperinta en al jaro 1834. En postaj publikigoj tiu unua strofo estas forlasita.

Verkinto de tiu ĉi Basgermana poemo estas Franz Theodor Ludorff (∗1801), publikigita 1834.

Arg-476-919 (2008-08-04 23:25:03)

Verfasst in westfälischer Mundart im Jahre 1834 von dem Münsteraner Justizkommissar FRANZ THEODOR LUDORFF (*1801). Eine Kopie des Original-Liedblattes der Münsteraner Volkssänger FLÖR und KÖSTERS ist im Stadtmuseum der Stadt Beckum (Markt 1, D-59269 Beckum) ausgehängt. Die erste Strophe, die in späteren Abdrucken weggelassen wurde, nimmt Bezug auf eine bildliche Darstellung in dem Flugblatt “Der Faschingsbote von Freudenthal en der Aa”, erschienen in Beckum im Jahre 1834.

Traduko de la Basgermana poemo “De Biäkemer Raothues-Pütt” de Franz Theodor Ludorff (∗1801) en la Germanan de Karl-Heinz Hellmann.

Arg-476-921 (2008-08-04 23:37:28)

In der Vorbemerkung zu seiner Übersetzung ins Hochdeutsche hat Herr Karl-Heinz Hellmann (Alter Hammweg 37, D-59269 Beckum) geschrieben: “Besser den ”Beckumer Pütt“ in nicht einwandfreiem Hochdeutsch übersetzt lesen zu müssen, als es in Plattdeusch gar nicht verstehen zu können.” Die erste Strophe, die in dem Flugblatt “Der Faschingsbote” aus dem Jahre 1834 abgdruckt war, hat Herr Hellmann nicht übersetzt.

http://www.poezio.net/version?poem-id=476&version-id=,920,919,921